Четири задължителни действия трябва да бъдат предприети, за да се стабилизира ситуацията в Ливан, каза пред Европейския парламент в Страсбург върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел, предаде БТА.
Първото от тях е да бъде избран президент на страната, какъвто няма от две години, посочи той и обясни, че последните избори не са се произвели, защото новият президент трябва да бъде избран от конкретно малцинство. „Всеки пост трябва да принадлежи на конкретна религиозна общност. Именно на това се основава Ливан. Така че християнин маронит трябва да оглави този пост“, каза Борел.
Друг важен въпрос, по думите му, е подкрепата за ливанската армия, както и предоставяне на по-силен мандат на мироопазващите сили на ООН в Ливан – ЮНИФИЛ.
„Хизбула“ се разви много и се превърна в основна сила на съпротивата... Сега тя се е превърнала в държава в държавата“, отбеляза Борел и посочи, че ако силите на ООН не бъдат подсилени, ще бъде трудно да се повлияе на промяната в региона и ще бъде трудно да се предотврати превръщането на Ливан във „втора Газа“.
Не на последно място трябва да се осигури и материална и хуманитарна подкрепа за страдащото ливанско население, каза Борел и уточни, че 20% от населението е разселено.
„Кой би могъл да приеме 20% от хората в домовете си или на своя територия?“, запита той.
Борел напомни, че председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е обещала един милиард евро за възстановяването на Ливан, но трябва да бъдат определени срокове за отпускането на тези средства.
За подкрепа на ливанските власти призова и френският евродепутат от ЕНП Франсоа-Ксавие Белами.
„От 40 години (движението) „Хизбула“ е взело за заложник Ливан. Тази война не е на ливанския народ. Трябва да се сложи край на цивилните жертви“, призова Белами от трибуната на Европарламента.
Не трябва да допускаме да бъде изпълнено искането на Израел ЮНИФИЛ да се изтегли от Южен Ливан, каза ирландецът Бари Андрюс от групата „Обнови Европа“. „Да си припомним какво се случи, когато мироопазващите сили се изтеглиха от Руанда, от Сребреница. Случиха се ужасни неща“, допълни той и посочи, че израелската армия не се интересува от международното право, затова ООН трябва да реши конфликта.
„Всяко загинало дете трябва да ни кара да се стремим към мира. Това е ролята на ЕС към света. Трябва да търсим мир между двете държави. Това е единственият начин за мир в региона“, посочи и Елена Йончева от „Обнови Европа“.
Евродепутатът от „Европа на суверенните нации“ Петър Волгин каза, че Европейският съюз изглежда безпомощен пред войната в Близкия изток. „Израел се опитва да въвлече САЩ, а ръководството на ЕС не прави нищо, за да спре конфликта, който може да доведе до Трета световна война“, каза Волгин.
От трибуната на Европейския парламент се чуха още остри критики срещу политиката на израелския премиер Бенямин Нетаняху, но и призиви за подкрепа в Израел във войната им срещу „Хамас“ и „Хизбула“.
Кипърският евродепутат Лукас Фурлас призова Европейския съюз за подкрепа на страната му, която приема огромни бежански потоци заради конфликта в Близкия изток.