От година и половина НАП и Министерство на финансите осъществяват множество необосновани промени в Наредба Н-18 и така създават както допълнителни разходи, така и правна несигурност за бизнеса. От Демократична България считаме за изключително грешна посоката, в която върви НАП, а именно – към опит за все повече контрол върху най-дребните детайли от търговския бизнес, съобщават от "Демократична България".
Спорде тях "Конкретните проблеми, които продължават да се трупат, са:
Сложна и неясна нормативна уредба – наредбата и нейните разяснения са дълги и объркващи. Това създава идеална среда за “рекет” от страна на служители на НАП, които винаги ще могат да изтълкуват правилата така, че да намерят нещо неизрядно.
Без оценка на въздействието върху бизнеса – измененията се извършват без оценка на въздействието, както изисква Законът за нормативните актове.
Без адекватна оценка на нуждите – липсва обосновка какво налага измененията. Остава впечатлението, че покрай сухото гори и суровото – заради малък процент недобросъвестни търговци се налагат тежки правила на всички.
Без възможност за реално прилагане – НАП няма да има капацитета да прилага наредбата с тези нива на сложност, което я прави още по-вредна, тъй като изрядните търговци ще направят необходимите разходи, за да я спазват, а останалите ще продължат постарому. Прилагането най-вероятно ще бъде кампанийно или с цел да бъде ударен един или друг бизнес.
Бизнесът е единодушно против посоката, в която се движи НАП, като е изразявал становища чрез много на брой браншови организации.
В Демократична България сме убедени, че посоката трябва да бъде към опростяване на нормативната уредба, поради което настояваме за следното:
Отмяна на всички последни изменения на Наредба Н-18 и възстановяване на състоянието от преди година и половина.
Подготовка на изцяло нова наредба, която да бъде по-ясна и разбираема, както и пълна отмяна на съществуващата.
Отпадане на задължителното изискване за използване на касови апарати, ползата от които намалява значително при наличие на възможност за предаване на данни за продажбите в реално време чрез т.нар. софтуерна фискализация.
Отворени интерфейси за комуникация с НАП, които всеки софтуер може да използва.
Електронни касови бележки, за повече удобство и по-малко изхабена хартия.
Напомняме на Министъра на финансите, че най-важното за една работеща икономика не е да се напълни бюджетът. Той е важен, но за приходите в него не трябва да се разчита на свръхрегулация, тъй като тя винаги води до по-малко, а не повече приходи."