В неделя станаха ясни кандидатите в листите за европейски избори на двете водещи партии- ГЕРБ и БСП. Бурни реакции предизвика състава на листата на БСП, която беше сeриозно променена след като в нея не беше включен бившия председател на партията и лидер на европейските социалисти Сергей Станишев. Събитията около съставянето на листата демонстрираха динамиката на взаимоотношения между крилото около Станишев и новото ръководство на Корнелия Нинова.
Съставянето на листата отрази положението на бившия председател на БСП Сергей Станишев в партията. След като лидер на социалистите стана Корнелия Нинова вътрешнопартийният живот придоби нов облик. Председателствайки партията тя започна
процеси по овладяването ѝ чрез кадруване и идейното ѝ преформулиране. Именно процеса по подреждане на листата за европейските избори и състава ѝ демонстрираха тази тенденция. Първият сигнал за отслабване на позициите на Станишев беше неизбирането му за водач на листата, какъвто беше през 2014г., и заместването му с Елена Йончева.
Избирането точно на този кандидат беше първия символичен удар по позициите му - изместен от кандидат, който не е член на партията и с когото го свързват лични връзки. Като европейски социалдемократ за Станишев включването му в избори за европейски парламент е от идейна важност. Липсата в листата на националната му партия би отслабило позицията му на председател на ПЕС. По този начин лидерът на европейските социалисти е лишен от доверието на собствената си партия. Вторият удар беше изказването на Корнелия Нинова, че лично не подкрепя включването на Станишев в евролистата на БСП и подаването на списък с кандидати към националния съвет на партията, в който той не фигурира. Той, от своя страна, обаче все още запазва, макар и не особено силни, позиции в националния съвет, които да го върнат в листата като го поставят на 5-то място.
Имайки предвид, че в настоящия европейски парламент БСП има четирима представители и като се вземе предвид очакваното покачване на изборния резултат на партията, петата позиция е избираемо място. Въпросът, който се повдига обаче е, дали това място е достойно за лидера на ПЕС. Отношението към Станишев отразява амбициите на новото ръководство да овладее партията като маргинализира кръговете, които потенциално застрашават властта му. Водачеството на Йончева беше аргументирано с най- големия брой получени номинации (271). Пропуска се да се отбележи обаче, че вторият по брой получени номинации (235) е
бившият председател Сергей Станишев. С отказа да се включи в листата Нинова показа последователно, че мястото му в партията е нестабилно и евентуалното му завръщане няма да бъде сред ръководните позиции, до колкото това зависи от настоящото ръководство. Развитието на събитията демонстрира, че Станишев може да разчита на кадри от националния съвет, но в оперативния орган на партията не среща подкрепа.
Високият му европейски пост се оказа недостатъчен, за да съхрани позицията му партията. Всъщност именно той може да е причината за първоначалното му отсъствие на фона на цялостния идейно различен състав на листата. От друга страна, постът му в ПЕС и позициите му в БСП биха могли да бъдат видяни като заплаха за лидера на социалистите. Това обяснява последователните опити за маргинализирането му. С първоначалното си желание Станишев да не е част от листата беше демонстрирано, че макар и лидер на ПЕС, той вече не разполага със солидни позиции в БСП. Изключването на Станишев в първоначалната листа за европейски избори показва промененото му положение в партията, но и отразява идеологическото ѝ препозициониране. Крилото на бившия председател на БСП беше основен двигател за социалдемократизирането на левицата. С избирането му за председател на ПЕС този процес изглеждаше завършен и необратим. Преобладаването на кадри с източни симпатии в листата за европейски парламент и липсата на Станишев като проевропейски социалдемократ в първоначалния ѝ вариант затвържадава идейния обрат в БСП къмевроскептицизъм и популизъм, поет от новото ръководство.
На европейските избори БСП ще се бори за всеки глас, за да докаже претенциите си за управление на страната. След демонстрираното отношение към бившият председател Станишев партията ще бъде изправена пред още едно предизвикателство: да консолидира ядрото от гласоподателите си. Резултатът от съставянето на листата на социалистите е не само показване на вътрешнопартийната динамика пред широката общественост, но и антагонистичната връзка между БСП и ПЕС.