"Ние вече свикнахме да се реагира, когато се случи нещо. Тоест действията са реактивни. Трябва да има причина, след това започва да се разследва, какво е направено и какво трябва да се направи и общо взето се потушава напрежението. За всички ни е ясно, че при така създалото се положение с тези херметически ромски махали до големите градове и до не толкова големите градове, включително и малките селища, където живеят в близост ромски семейства, този подход не води до нищо. Временно може да се смъкне напрежението, временно хората могат да бъдат убедени, че властта се е загрижила за тях до следващия случай." Това каза Николай Радулов, експерт по национална сигурност в ефира на радио "Фокус".
"За тези проблеми не говорим систематично. Говорим от случай на случай. Всеки път, когато се появи, като стане някой скандал, при поредните нощни цигански сватби, не до среднощ, а до сутринта, когато най-накрая пияните сватбари се противопоставят на полицията и дори събират храброст да я нападнат. Като че ли в нас не се задържа продължително интересът върху нищо, свързано с престъпността. Ние сме като малки деца в детската градина и повече от 5 минути не можем да си концентрираме вниманието върху някой проблем. И тъкмо се е случило нещо, ние вече започваме да мислим и да смиламе информация за нещо съвсем различно, случило се малко след първата случка. Понякога това случайно натрупване на факти и престъпления са умишлено целени ефекти за замъгляване на някои неща, които българите считат, че са недопустими. Под „българите“ имам предвид всички българи – българските граждани. Това обикновено е свързано с коренното пренебрегване на закона, нежеланието на някои от гражданите да спазват законите. Някои дори са стигнали до там, че не само, че не ги спазват, но не желаят и да знаят, че има такива закони, въпреки че в същото време са много добре информирани за правата си и за социалните задължения на държавата към тях. Така че, ако работим на парче, ако работим кампанийно всички ние: и специалните служби, и хората, които се занимаваме с преподаване, и държавата, няма да има ефект. Ще продължаваме да се изненадваме. Ще продължава да има ексцесии. Ще се случва да има пребити и убити хора, най-накрая ще се стигне и до саморазправа на гражданите, защото когато гражданите не виждат системна дейност на специалните служби и на полицията, те решават, че може би е по-добре да вземат не правосъдието, защото правосъдието не е в тяхна прерогатива, но справедливостта в собствени ръце. Много е опасно", допълни Радулов.
"Проблемът е решим. Ще трябва тези гета да бъдат, ако трябва чисто физически разделени. Хората да бъдат заселени някъде другаде. Да им се отделят някакви територии. Обаче разделени както навремето имаше малки кварталчета, когато са емигрирали отдолу от Тракия и така нататък българи, които са живеели в Гърция и Турция, са им отделяли тук-там по едно парцелче. Някъде е имало и по 4-5 и са се събрали по няколко къщи. Такова нещо е напълно възможно. Общината да отдели разпръснато из града или из малките градчета парцели, на които на тези хора да им се разреши да строят къщи и дори да им се помогне с точно тези пари, които са предназначени за ромската интеграция. И тези хора трябва да бъдат приучени, че за електричеството се плаща, че за водата се плаща и всички го плащат. Пенсионерите, които голяма част от тях не са по-богати от циганите, първата им работа, когато получат пенсия, е да идат да си платят тока и водата. И накрая на годината и данъка за жилището. Ето това са нещата, на които ще трябва да обучим и ромите да правят", завърши Радулов.