"България се доближава до премахване на съществуващия от 12 години насам Механизъм за сътрудничество и проверка."
Това каза за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“ Емил Радев, заместник председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент. Той добави, че според Европейската комисия и депутати в Европейския парламент механизмът се използва като причина за отлагане на членството на България в Шенгенското пространство.
„Разделянето на България от Румъния по механизма също ще създаде проблеми, защото знаете, че за Шенген и двете страни трябва да влязат едновременно с оглед на общите граници помежду ни, съществуват и общи процедури, които трябва да прилагаме. Но, все пак, ние се надяваме да има и бързо решение по сваляне на механизма от страна на Комисията. Тя трябва да отмени решението, с което през 2006г. той е наложен на България и Румъния. И оттам нататък, разбира се, предстои да продължим да се борим за членството в Шенгенското пространство“, обясни евродепутатът.
Емил Радев каза още, че предстоят решенията на Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз за премахване на Механизма, а след това Европейската комисия ще излезе с окончателното решение.
"Корупционните престъпления в Европейския съюз стават трансгранични", поясни още Радев.
Според него корупцията е общоевропейски проблем, който трябва да бъде сведен до минимум, необходима е общоевропейска стратегия за справяне с такъв тип престъпност. Той изрази надежда функциите на бъдещата европейска прокуратура да бъдат разширени и освен със злоупотребата с евросредства, да се занимава с транснационални престъпления.
„Трябва много по-добро сътрудничество между правораздавателните и правоохранителните органи на държавите-членки. Ето, ние виждаме, че правим крачка напред в обмена на информация и във връзка с прането на пари. Европейските механизми като европейската заповед за разследване и европейската заповед за арест и т.н., трябва да навлизат все повече и да са в помощ на държавите-членки. Размяната на информация в Евроджъст, в Европол също така трябва да се задълбочи“, обясни евродепутатът.
Емил Радев каза още, че националните правораздавателни и правоохранителни органи трябва да споделят повече информация, за да може европейските информационни системи да разполагат с нея. Според него при разследванията на престъпления разширеното сътрудничество и достъпната информация в съюза ще доведат до бързи разкрития и ефективно наложени наказания.