"Ако гражданите знаят по-точно какво да могат да очакват от ЕС, те ще видят, че това е една доста добре работеща машина."
Това каза бившият евродепутат Ивайло Калфин по време на форум "Ще дадат ли обновените европейски институции нов импулс на европейския проект", предаде репортер на Агенция "Фокус". "Процентът на участие за гласуванията не показва особена интимност между избирателите и институциите.
"Така че когато говорим за европейски институции, със сигурност те са по-далече географски от държавата, но тук има и още един проблем за чувството на гражданина до колко е представен и доколко влияе върху вземането на решение, независимо кой го взима от негово име“, добави Калфин.
"Ако говорим за разочарование от ЕС, то се дължи на разминаването между очакванията и реалност. Тук според мен очакванията са прекалени. Те се създават, между другото, от същите тези, които са го създали. Очакванията са ЕС да реши всички проблеми, ако може. Социални, икономически, да се пребори с кризата, да спре миграцията, да прекрати войните по света ида повиши социалния статус на гражданите. Те не са реалистични. Естествено от това следва разочарование.
Ако гражданите знаят по-точно какво да могат да очакват от ЕС, те ще видят, че това е една доста добре работеща машина“, подчерта Калфин. „През целия период на съществуването си тя е много адаптирана . Колко пъти се е променяла и разширявала и променяла начина, по който работи, но тя продължава да работи и да дава резултат. Проблемът е, че някой път и това е удобно за националните правителства, резултатът се преписва на националното правителство. Проблемите се принасят някъде по-далеко, където са не толкова видими в европейската институция“, обясни още той.
„Второто нещо, което липсва в ЕС и то не е по негова вина, е липсата на информация“, допълни Калфин. Той обясни, че колкото и да се опитваме да направим разбираемо това, което се случва в ЕС, много трудно гражданите могат да разберат какво точно става в ЕС. „Има едни създадени представи, че там има огромна администрация, някакви еврочиновници, които решават някакви неща. Администрацията е в пъти по-малка от българската администрация. Тя не решава нищо сама по себе си. Решават правителства, Европейски парламент.
Аз би питал моето правителство какво прави то на съвета. А няма да тръгна анонимния чиновник да го питам защо евродемократът е решил нещо“, посочи още Калфин. „Целият мъчителен процес на излизане на Великобритания, аз съм един от тези, които дълбоко съжаляват за излизането на Великобритания, може да изиграе добра роля. Както в момента го прави.
Няма тема, по която ЕС да е бил толкова консолидиран, колкото по преговорите за Брекзит от самото им начало до сега. Всички съмнения в началото, че Великобритания ще договаря с отделните страни различни условия отидоха назад и в момента има една свръхконсолидация. Това е една от възможностите да се премахнат изключенията. Добре би било ЕС да бъде с общи правила, да не бъде с индивидуални правила за всяка страна-членка“, допълни още Ивайло Калфин.