"Трябваше да бъдат прочистени структурите, които не са лоялни на лидера на партията. Това пролича с Благоевград, Банско, дори с Русе. Тук има организационно-ресурсна логика - Борисов каза, че не е нормално цялата карта да бъде в синьо, защото когато контролираш цялата страна, проблемите директно рефлектират върху теб". Така в предаването Лице в лице по БТВ проф. Иво Христов, депутат от БСП, коментира изборните резултати.
"Ясно е, че трябва да се извърши прешелониране от страна на ГЕРБ - запазване на реалния политически и икономически ресурс във важните точки - София, Варна, Пловдив и Бургас и да се дадат на опозицията периферни точки. Така може да разтовариш управляващата партия от всички грехове на управлението. Това гарантира оцеляването на ГЕРБ в средносрочна перспектива", добави Христов. Депутатът от БСП е категоричен, че ГЕРБ е можело да спечели всички загубени областни центрове. Той обаче отрече, че това означава, че ГЕРБ няма алтернатива на управлението.
По-скоро ГЕРБ трябва да мисли за ешелонирано отстъпление, прогнозира Христов. На въпрос защо се иска оставката на Корнелия Нинова той отказа да отговори конкретно. "В София БСП увеличи общинските съветници, но имаме отстъпление като абсолютен брой избиратели гласували за БСП. Въобще не е вярно, че БСП е увеличила, напротив, намалила е", категоричен е Христов.
В коментар за подкрепата на социалистите към Мая Манолова Христов каза, че БСП е загубила своята физиономия. "Когато подкрепяш безполов безпартиен кандидат, ти се криеш от отговорност. Трябва ясно да заявиш политическа страна, няма как да се заявиш с първи, вторите и третите. Това е безгръбначност, другото му име е адаптивност", разкритикува поведението на Манолова проф. Христов.
Според него най-много от изборите са спечелили градската десница от Демократична България. "Те на гърба на гласовете на БСП реализираха нелош успех - половината районни кметове са избрани от ДБ. От друга страна е вярна и другата позиция - Манолова беше средство за обединяване по будапещенски модел, когато не достигат силите на една формация, се обединяват няколко. В политиката това не е естетика. 1932 г. британска експедиция отива в Кения и питат местните кое е добро и лошо. Добро е да нападнем съседното село, да избием мъжете и да изнасилим жените. А лошо е това да го направят на нас", описа ситуацията Христов.