"Има поводи да не са щастливи ГЕРБ. Да, победители са, но с едно голямо ако", каза пред БНР политологът Любомир Стефанов - преподавател в Нов български университет. По думите му в партията има процес на разпределяне и преструктуриране на наследството, оставено от предишния втори човек в ГЕРБ - Цветан Цветанов. Според Стефанов не само липсата на Цветанов е причина за загубата на управляващите в няколко областни градове, а и проблемите в местните структури.
"Навсякъде, където ГЕРБ загуби, а и там, където загуби с много малко, се осъществи една своеобразна ляво-дясна коалиция. Абсолютно видима". Това каза социологът Кольо Колев в предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт".
Според него Мая Манолова стопи разликата с Йорданка Фандъкова с гласове, които дойдоха от дясното.
"Не толкова, че повярваха на Манолова, а това беше битка срещу дерибейщината, срещу цветановщината, герберщината", коментира още социологът и уточни, че Мая Манолова е била инструмент за битка срещу ГЕРБ, а не срещу Фандъкова.
"Не само дясното подкрепи лявото, но и лявото подкрепи дясното", обобщи Колев. Любомир Стефанов не се съгласи с това заключение. "В София десните запазиха позициите си, но с условие, че в коалицията "Демократична България" само ДСБ са десни, "Да България" и Зелените не са десни", категоричен бе той.
Във връзка с позиционирането на ГЕРБ по оста ляво - дясно политологът обясни, че като член на Европейската народна партия ГЕРБ имат маркер на дясна партия, но политиките им на национално ниво не дават категоричност на дясната им принадлежност.
"Обединение в дясно винаги е завършвало с имплозия и после много шарени остатъци по политическия пейзаж", коментира още Стефанов. По думите на политолога вотът в столицата е бил за каузи. Според Кольо Колев Мая Манолова има потенциал да стои в центъра и да бъде привлекателна и за десни, и за леви.
"Това е бъдещето. Това ще събори ГЕРБ, а не БСП. Тези фигури са, които могат да лансират кауза за национален протест", каза социологът.
Политологът Любомир Стефанов коментира, че в България не през фигури, а през партии може да се случи политическа промяна.