Г-н Нунев, разговаряме с Вас скоро след като бяхте избран на председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в парламента на мястото на Цветан Цветанов. Това се случи след поредица от имотни скандали на фона на предстоящите евроизбори. Каква кампания да очакваме от ПП ГЕРБ?
- Кампанията ще бъде открита, позитивна, няма да има елементи на омраза, в никакъв случай няма да има злоба, няма да има елементи на компромати и на очерняне на нашите политически опоненти.
А ако започнат да вадят компромати срещу партията в такъв момент?
- Мисля че хората достатъчно се наслушаха на компромати, на апартаменти и такива неща все по-малко и по-малко ще влияят. Защото със злоба, с омраза и ненавист, с лоши неща позитивизъм няма, нищо добро не се случва от това.
Според мен има надежда, има възможности да се обединят всички партии, всички листи за един меморандум, с който да градим една платформа за нашата държава в Европейския парламент и европейските институции. Смятам, че доста са нещата, заради които можем да вървим в една посока. За всички е много важно държавата да влезе в Шенген, в еврозоната, да участваме в борбата с двойните стандарти при храните, пакет „Мобилност“, защита на българските национални интереси в ЕС, европейските фондове. Ако има разум във всички политически партии, това нещо може да се случи, защото всичко това се прави в името на България.
Какви са основните Ви приоритети като председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред?
- Приемам една добре работеща и структурирана Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред , която до момента е работила в пълен консенсус. Мога да кажа, че с колегите (от БСП – б.а.) преди излизането им от парламента, работихме много добре, разумно, особено по важните законопроекти. В голямата си част на техните предложения, сме гледали изключително отговорно и са били вкарвани съответните текстове.
Остава ни в бъдещата работа на комисията да надграждаме постигнатото до момента.
Приоритетите на Комисията кореспондират с приоритетите на правителството в мандата 2017-2021 г.
Основният най-важен приоритет – минимизиране на рисковете и неутрализиране на опасностите свързани с вътрешната сигурност на страната.
По отношение на вътрешната сигурност и проблемите по малките населени места - подобрено и координирано е противодействие на битовата и конвенционалната престъпност. Към момента от началото на мандата са назначени около 1500 униформени служители и в „Полиция“, и в „Жандармерия". По-важно е, че са направени такива екипи - от полицаи, оперативни - по криминални или икономически , "Жандармерия". В граничните райони тези в полицейски екипи са включени и гранични полицаи, в зависимост от особеностите на региона. Те ежемесечно, по график, посещават малките населени места където все още няма назначени полицаи.
Вторият, основен по степен на важност приоритет, е миграционната политика – недопускане и връщане на незаконно пребиваващите чужденци в страната. Приоритетно трябва да се организират съвместни проверки с европейската гранична и брегова охрана ФРОНТЕКС за принудителното връщане в държавите на незаконно пребиваващите граждани на трети страни.
Другата мярка, която прилатаме, е доброволно връщане на лица, които не са получили международна закрила и убежище.
Темата миграция като цяло изисква от нас политиците много сериозна отговорност и мислене в перспектива. Считам, че всичко, което върши България се вижда от европейските ни партньори и се оценява.
По повод срещата при премиера по същата тема, мога да кажа, че ако се наложи, на границата с Гърция може да бъдат разположени и военни части, които да подпомогнат полицията при евентуална, казвам евентуална мигрантска криза. Комисията по вътрешна сигурност в мое лице е в постоянна комуникация с ръководството но МВР. Засилено е присъствието на полиция и „Жандармерия“ по границата, тъй като вече няколко дни има напрежение между мигранти и полиция край бежанския лагер до Солун. Предприети са мерки по усилването на територията около границата. При криза ще бъдат използвани сили на българската армия.
Имаше обществено негодувание срещу поставянето на контейнери за живеене в Малко Търново, Елхово и Любимец, имат ли общо с напрежението, което е по-границата с Гърция?
- Не, поставянето на контейнерите няма общо с мигранското напрежение в съседката ни. Това е изпълнение на програмата, която е заложена в МВР. Според плана, при евентуална криза, трябва да сме в готовност. Това е планирано и трябва да има поставени контейнери, за да реагираме в момент, ако изведнъж се струпат големи групи мигранти.
.
Бяхте споменали, че е важна и борбата срещу тероризма и организираната престъпност, в какво ще се изрази конкретно тя?
- Това е от изключително важно значение. От службите трябва да бъдат установени всички обекти от националната и европейска критична инфраструктура във връзка с тяхната уязвимост и да бъдат предприети съответните мерки. Другото, което е за мен по-важно, е ефективното противодействие на престъпни структури, специализирани най-вече в трафика на наркотици, трафика на хора и на тези групи, които тормозят българските граждани с телефонните измами.
По-важно е след получаване на осъдителни присъди КПКОНПИ да се самосезира и да започнат съответните производства по отнемането на имущество на тези хора, които се занимават с телефонни измами, които се занимават с трафик на хора, изкарването на млади момичета извън граница и на организаторите на джебчийски кражби, които работят в държавите-членки на ЕС.
Какво да очакваме от Комисията във връзка със законодателството и законопроектите, които разглеждате?
- Важни промени ще разгледаме в сряда, 10 април, имаме на заседание в Комисията по Закона за чужденците. Създава се уредба относно възможността да се откаже право на пребиваване на територията на РБ на лица, когато се установи и докаже фиктивно съжителстване и фиктивен брак. Проверките и изпълнителят по този закон е МВР.
Много важна промяна се въвежда в Закона още . Според новия текст „ Разрешение за продължително пребиваване в България ще могат да получават чужденците, които притежават виза за дългосрочно пребиваване и са представители на чуждестранно търговско дружество, регистрирано след проверка и оценка на предоставените документи, относно икономическа активност и данъчна изрядност на чуждестранното дружество за период от две години преди регистрацията на представителството, както и на документи относно неговите планирани действия, които документи ще дойдат от БТПП. Разрешението за продължително пребиваване ще ограничи до трима представители за всяко чуждестранно търговско дружество. БТПП ще уведомява дирекция „Миграция“ при промяна в обстоятелствата по регистрация на представителството."
Също така се създава правна уредба по отношение на уреждане на пребиваването на гражданите от Обединеното кралство и членовете на техните семейства в РБ след оттеглянето на Великобритания от ЕС.