Няма принципна разлика с Бюджет 2019. Това каза в ефира на БНТ Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика.
"Това е бюджет на късия хоризонт. Не виждаме стъпките, които трябва да доведат до новия модел в помощ на хората с увреждания. Движим се по някаква територия, в която няма да се сблъскаме с реформите.", каза той.
Според него големият въпрос е каква цел има системата ТЕЛК. "Анализът сочи, че целта е човекът да стигне до пенсия за инвалидност, а всъщност трябва да намерим в него онази работоспособност, която ще го върне на пазара на труда", допълни Иван Нейков.
"Ние предложихме бюджетът да съобрази ситуацията на международната и европейската икономика, което дава отражение на българската индустрия - ние в момента имаме спад на продажбите. В момента фискалният резерв има над 10 млрд. лв, за следващата година е планирано поемането на нов дълг, сега са много ниски лихвите, това ще се яви като буфер при влошаване на световната и европейската икономика." Това каза Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал.
Според Васил Велев, бюджетът е напрегнат като приходи, не е бюджет на спокойствието.
"Реформите наистина не са извършени и това се отразява и на въпроса с трите дни болнични", допълни Велев.