Ливанският президент Мишел Аун поиска от кабинета да продължи да изпълнява задълженията си като служебно правителство, докато не бъде сформирано ново управление, предаде Ройтерс.
Вчера ливанският премиер Саад Харири подаде оставка, с което на практика бе сложен край на коалиционното правителство, на което беше начело. Министър-председателят обяви, че е ударил на камък в опитите си да реши кризата, породена от започналите преди 13 дни протести срещу управляващия елит, пише 24 часа.
Харири е готов да бъде премиер отново, но при определени условия, съобщи добре осведомен неназован източник на Ройтерс.
Условието му е кабинетът да включва технократи, които да са способни в кратък срок да осъществят реформи, необходими за излизане от икономическия колапс. Това означава, че в правителството не трябва да влиза цяла група от водещи политици, които участваха в досегашното управление, преди Харири да подаде оставката си, добави източникът.
Ливанските протестиращи откликнаха днес на призива на армията да премахнат пътните блокади от важни пътища, предаде ДПА.
Протестиращи в районите на североизток от Бейрут и други части на Ливан отстраняваха палатковите си лагери и помагаха на булдозерите на военните да разчистят барикадите от пътя.
В град Библос, намиращ се северно от столицата, протестиращите, освен че премахваха палатките си и разчистваха улиците, раздаваха и рози на шофьорите. На мигистралата в района на Джал ел Диб обаче, на североизток от Бейрут, някои протестиращи плачеха, защото искаха да останат, докато не бъде съставено ново правителство.
По-рано днес армията изтъкна правото на хората на "мирни протести и да изразяват свободно мнението си само по площадите" и посочи, че с оглед на опасните конфликти поради пътните блокади, както и с оглед на актуалните събития в Ливан, командването на войската призовава всички протестиращи да опразнят преградените пътища.
С връчената вчера от Харири на президента Аун оставка на практика беше изпълнено едно от основните искания на протестиращите, отбелязва ДПА.