Между двата тура на изборите президентът не бива да се произнася за избора на Иван Гешев за главен прокурор. Това е мнението на доц. Наталия Киселова – преподавател по конституционно право изразено по БНР. „Да погледнем през неговите очи как би изглеждала възможността да назначи или да върне Иван Гешев като главен прокурор. Първо - той не беше в страната, предполагам не се е запознал още със стенографския протокол. Хубаво е да прегледа основните изказвания, да чуе или прочете отговорите на поставените въпроси, за да може той да си формира мнение. Това изисква време. Нека му дадем да си поеме въздух. Също ми се струва, че в тази седмица – между двата тура, не би трябвало да се произнася, за да не излезе, че подкрепя някой“.
Друг въпрос е колко дълго обществените настроения ще бълбукат и дали няма да има друг страничен натиск, посочи доц. Киселова. Според нея президентът не изпада в конституционен проблем в случай, че се забави: „Проблемът е в политическата система, а не по отношение на прилагане на Конституцията“.
"Ако президентът назначи Иван Гешев, той ще носи частична отговорност за избора", подчерта Наталия Киселова. Тя добави, че преценката е на президента, като той може да поиска и допълнителни документи.
„Конституцията не изисква да бъде мотивиран указът. Редно би било, но не е нарушение, ако той просто каже „Преценявам, че не е безспорна кандидатурата“ – това дори е достатъчно. Може и по целесъобразност да върне. Той каза, че ще постъпи съобразно това, което е предписала Конституцията. Как ще постъпи ВСС – това е тяхна възможност за избор, ако се стигне до връщане. Повторно направено предложение може да означава и нова процедура, и ново предложение за същия кандидат“, смята Киселова.