"В хода на дискусиите на съвета предложих проект на становище. Той не се прие от участниците на съвета. Там, където имахме разминавания, са основно във въпросите какви са измеренията на корупцията във висшите публични длъжности, доколко ефективна е тя на този етап и разбира се предложенията за решение. "- Това каза президентът Румен Радев след КСНС, посветено на борбата с корупцията.
По думите му е имало разминавания в ефективността от Антикорупционната комисия. „Разминавания доколко НС осъществява реален контрол върху тази комисия. Разминаване в оценката ни за ефективността на нормативната база. Тези разминавания се дължат на нарушаване на институционалния баланс, на ограничен обхват на проверката на свързани лица, на ограничен времеви обхват след освобождаване на длъжността“, посочи държавният глава. „Решенията, които предложих са НС бяха да разгледа и предложи нов закон за корупцията. Кадрови и организационни решения на КПКОНПИ. Да се извърши пълна проверка на данните изнесени в публичното пространство, а заключенията да станат публично достояние:, каза президентът. „Изпълнителната и законодателната власт да приемат пакет от мерки за условията за генериране на корупция“. Друг извод на КСНС е, че липсва реален, ефективен контрол на КПКОНПИ. „В настоящата ситуация призовавам за енергични и безкомпромисни действия на институциите, за връщането на доверието на гражданите, на безочието на някои политици трябва да се сложи край“, категоричен е Радев.
Най-вероятно "Апартамент гейт" е само върха на айсберга на истинската корупция. В обществото се шири мнението, че български политици имат големи финансови ресурси, че имат имоти у нас и в чужбина, че имат крупни фирми чрез подставени лица и офшорни компании. Висши политици и магистрати, които са били цял живот на заплата, не се срамуват да демонстрират необясним за гражданите лукс и всичко това на фона на обидно ниски пенсии и заплати.
Борбата с корупцията не може да се води с проядена съдебна система. Кризата или ще бъде преодоляна с енергични мерки, или тази криза в доверието ще се задълбочи и ще доведе до непредсказуеми последици. Затова призовах всички участници в КСНС: Нямаме време. Трябва да се вземат адекватни и решителни мерки, за да покажем, че има държавност и тази държавност е на място. И всеки един от президент, министри, магистрати, всички, които заемат държавни позиции, носят отговорност, отсече президентът. Искам да призова българите към нетърпимост и непримиримост към всички прояви на корупцията и към бездействието, отсече Радев.