Изборът на Иван Гешев, по отношение на Демократична България, измести разговора от кампанията към съдебната реформа. Това заяви в предаването "Лице в лице" политологът Стойчо Стойчев. "Демократична България е фокусирана само върху тази тема - до каква степен обаче това ще изиграе позитивен или негативен ефект е друг въпрос. Има тънък момент, в който протестът от справедлив гняв стига до инат, който хората не одобряват", каза Стойчев и добави, че българите харесват политици, които градят мостове, а не ги разрушават.
"Срещу всяка радикална част, излиза друга радикална част. Радикалното говорене е от Атака и крайнолуевите формации. Не са толкова много хората, които импонират на подобно поведение", каза Стойчев.
На въпрос кои са рисковете в кампанията, Стойчев посочи, че това е било изместването на фокуса от смисъла на изборите. "Да се представи битката за София, за битка на национално ниво, за свалянето на Бойко Борисов, подменя важния въпрос за 1,7 млрд. лв. бюджет и 2 млн. души население. Тези пари и население не могат да са заложници на политически битки и дори за избор на главен прокурор", категоричен е политологът. Той посочи и опасността при гласуването да се преценява кой ще управлява с неясно мнозинство. "Мислете за това кой за дълго време ще стои в политиката. Има хора които наричат партиите си проекти, като еднодневки, които се създават за три-четири години, влизат за да си направят далаверите и след това всички кучета ги яли", препоръча Стойчев и определи изборът на кмет като избор на етажна собственост и неговия домоуправител. "Кметът трябва да решава битови проблеми", добави политологът.
Не е допусната суриозна грешка в кампанията, има дори нормализация на изборния процес, каза Стойчев. "Най-възможният сценарий, когато се гласува в София например 410 000 души, ако Йорданка Фандъкова получава 200 000 гласа, вероятността е да няма балотаж. От социологическите проучвания обаче излиза, че има сигурен балотаж. Това предполагам, че се прави, за да се създаде представа, че балотажът е неизбежен. През последните години най-много гласуващи за 430 000 души, а социологическите предвиждания, че ще излязат 700 000 души е малко вероятна", каза Стойчев.
"Много малко вероятно е всички останали да губят, а Мая Манолова много да спечели гласове, всички прогнози на социолозите са при изключително висока избирателна активност", добави политологът. "Георги Кадиев, който беше много силен кандидат и беше издигнат преди време от БСП обра периферен вот, но спечели 100 000 гласа, няма как Мая Манолова да спечели 190 000 гласа, това ще означава, че за Джамбазки, Игнатов и Бонев никой няма да гласува", изчисли Стойчев.