"Безпрецедентен избор на главен прокурор, такова нещо не се е случвало", коментира в сутрешния блок на бТВ Емил Дечев от Съюза на съдиите по повод решението на Висшия съдебен съвет Иван Гешев да стане обвинител номер едно на държавата. Той допълни, че в този процес е имало логика.
„В началото на т.н. „български преход”, когато се приемаше Конституцията – вниманието на обществото беше съсредоточено върху това какъв да бъде президентът. Тогава съдебната власт остана в страни от обществения дебат”, коментира юристът.
Адвокат Людмил Рангелов посочи, че не очаква изненада при втората част от процедурата по назначаване – издаването на президентския указ.
„Президентът едва ли ще откаже да подпише. Неговите съветници в тази насока ще го ориентират, защото изборът на Иван Гешев се случи с голямо мнозинство и няма разумна причина да се очаква това. Ако откаже да подпише и върне процедурата – ще се повтори същият резултат”, заяви Рангелов.
Дечев уточни, че президентът Петър Стоянов е отказвал да подпише указа по назначаването на Бойко Рашков за главен прокурор, а след промени в закона се е появил нов кандидат – Никола Филчев.
„Изборът беше перфектен от формална гледна точка. Справедливостта е усещане, което всеки има сам за себе си. Процедурата не е обявена непременно като състезание, тя е такава, каквато е регламентирана и беше изпълнена. Да, по-добре е да има няколко кандидати, но ограниченият брой кандидати е заложен в Закона за съдебната власт”, посочи Рангелов.
По думите на съдия Дечев посочи, че през последните години се наблюдава оформянето на коалиция във ВСС.
„Този Съвет се нарича съдебен – не прокурорски или следователски. В него обаче членовете на съдиите са малцинство. Изборът беше публичен, един 10-часов маратон, който беше ненужно дълъг и кандидатът се беше опитал да се представи максимално добре”, допълни Дечев.