"Много от правните проблеми на Балканите са общи, а голяма част са общи и за Европейския съюз. Един от тях е непознаването и неразбирането на правата на гражданите на ЕС".
Това сподели пред БНР проф. Атанас Семов, който обучава върховните съдии на Гърция, Румъния и България по уникален проект на Софийския университет, финансиран от Европейската комисия, за прилагането на Хартата за правата на човека.
По думите му проблемите за борбата с корупцията, както и за бежанците и миграцията са общи за Гърция, Румъния и България.
"Свободното движение на хора, стоки и капитали в ЕС в много голяма степен наистина премахва границите между държавите, особено по отношение на правото, и решение само в една отделна държава не могат да бъдат напълно достатъчни", заяви той в предаването "Нещо повече".
Във връзка с провеждащата се процедура за избор на главен прокурор и провеждащите се в София протести против, но и в подкрепа на единствения кандидат Иван Гешев, проф. Семов коментира, сравнявайки ги с честите активни протести в Гърция:
"Протестите за подкрепа са един феномен, който бунтуващата се гръцка душа не би могла да разбере".
По повод няколкомесечните дебати в България, свързани с кандидатурата на Иван Гешев, професорът по право заяви:
"Ако една държава сведе съдбовните си проблеми до избора на една или друга личност, това е загиваща държава. Сериозните държави не зависят от личността на главния прокурор, дори от личността на министър-председателя. В сериозните държави има устойчива ценностна система за издигане и подбор на кадри и устойчиви процедури, които правят така, че институциите да работят независимо кой е на чело".
"Европейската демокрация и тази, която е предварително невъзможно неподходящ човек да заеме висок пост, защото всичко се прави чрез демократичните механизми в името на закона и на гражданина", категоричен бе проф. Семов.