Вече шести час съдебните кадровици излушват единствения кандидат за главен прокурор - Иван Гешев, на фона на два протеста в столицата, свързани с избора му. Единият, който го подкрепя, е пред сградата на ВСС, а другият, който е против кандидатурата му, е на "Орлов мост".
„В България съществуват политико-икономически кръгове със сериозен финансов и медиен ресурс. Те определено са засегнати от действията на прокуратурата по прилагане на закона. Това, което те правиха през годините, освен да говорят основно този кръг хора, е да се хранят от това говорене, включително да изграждат идеологическата си база върху компроматни атаки срещу прокуратурата и съдебната власт“, каза той.
"Аз лично не възприемам и не приемам това, че се опитват да ми кажат кое е истина и кое не е, да не ми дават възможност да изложа собственото си мнение и да налагат своето, да се опитват чрез страх – това, че ще се събудиш и ще излезе поредната хибридна компроматна статия, с която ще атакуват теб, семейството ти, приятелите ти, колегите ти... Да се откажа при развиваща се такава безпрецедентна атака, означава да покажа, че ме е страх и да предам доверието на колегите, които са ми гласували. Това не е политическо говорене. Това е отговор на политическа видима атака към част от съдебната власт и такъв отговор аз дължа и като човек, и като магистрат“, добави Иван Гешев.
В отговор на въпрос за предшествалата номинация на Гешев, и негово изказване, че предстои кална предизборна кампания за избор на нов главен прокурор, Гешев отговори:
"Че са налице кални процеси за всеки не е тайна. Мисля, че това е видимо за цялото българско общество, включително и вчерашния ден с публикуване от един сайт на фалшиви документи на ДАНС, на прокуратурата за това, че имам, колко беше, 4,7 милиона франка не знам къде точно, включително и с различни публикации снощи от Бивол, публикувани в последния ден, те интересно съвпадат с един кръг други обстоятелства".
"Обществото има право да има очаквания от съдебната власт, и ако говорим в частност, прокуратурата, защото в крайна сметка то осигурява бюджета на съдебната власт и на прокуратурата. Понякога обществените очаквания за всеки от нас е ясно, че се разминават с разпоредбите на закона. Понякога и с житейската логика, работа на конкретния магистрат, на административния ръководител е да поеме отговорност и да обясни на българските граждани тези разминавания и е длъжен да отговори на интересите на обществото като защити престижа на съдебната власт и независимостта на конкретния прокурор в случая".
Гешев, който прокурор по делото КТБ, заяви, че планира да продължава да влиза по делото, защото носи отговорност за него. Той отговори и на въпрос защо отсъства Делян Пеевски от разследването за фалиралата банка, въпреки че е известно, че той е получавал кредити оттам.
Гешев обясни, че разследващите са събрали достатъчно доказателства, че всички фирми, физически лица, които са свързани с Делян Пеевски са погасили добросъвестно кредитите си към КТБ. Той поясни още, че данни да е получавал кредити от КТБ нямало за Иво Прокопиев.
По време на изслушването Гешев съобщи и статистика за броя на обвинителните присъди по време на мандата на Сотир Цацаров. Те са над 97%, което опровергавало критиците на съдебната система.
След като се приключи с изслушването на въпросите, съдебните кадровици ще трябва да обсъдят представянето на Иван Гешев и да гласуват за него.