Хората непрекъснато казват, че активността на избори трябва да е висока, каза пред Фокус политологът Димитър Аврамов. „Добре, но в комунистическите времена беше 95%, и какво от това? Тоест, високата активност не означава, че властта ще е по-легитимна”, заяви Аврамов.
Той смята. че избраните кандидати са легитимни заради начина си на управление, заради това, че хората харесват те как работят, а не заради това колко хора са излезли в изборния ден. „Никога не съм бил привърженик на мантрата за висока избирателна активност и ще ви дам прост аргумент за това. Ако вдигнете от леглото рано сутрин, или от семейните задължения с децата, или от деня за спортуване, или от деня за почивка човек, който не се интересува от политика, който не следи изборната кампания и като цяло за него политиката е чужда сфера на дейност и той е дистанциран от нея, този човек няма да направи правилен избор. Поради което, според мен, избирателната активност трябва да отговаря на естествените потребности на хората дали да участват в политиката, или не”, добави политологът. „Не се интересувам от политика е легитимна позиция и не трябва да се притесняваме от нея, когато живеем в демократична и свободна държава, където хората имат право на мнение”, каза още Димитър Аврамов.
Според него активността в изборния ден ще е нормална – вероятно около 50-55 %, а ако интересът към първия тур е голям, може да достигне и до 60%. „И всичко нагоре е ненормална избирателна активност. Висока избирателна активност в едно свободно общество има тогава, когато има проблеми. Да чукаме на дърво такива да няма”, посочи още Димитър Аврамов.