Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до вицепремиера по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева да предложи на Министерски съвет страната ни да ратифицира първия в света правнозадължителен документ, който гарантира достъпа до информация - Конвенцията за достъп до официални документи, съобщиха от пресофиса на омбудсмана.
Въпросният документ е приет от Съвета на Европа още през 2008 г. и до момента е подписан от 17 държави и ратифициран от 9, като влизането му в сила ще стане едва след като бъде ратифициран общо от 10 държави. Диана Ковачева обръща внимание, че на този етап България дори не е сред подписалите го страни.
„Конвенцията представлява минимален стандарт за достъпа до официални документи и не е пречка националните закони да предвидят по-широк достъп до такива. Тъй като българското законодателство съответства на нейните стандарти, присъединяването на страната ни към нея не е обвързано с изменения в законодателството“, пише в препоръката си омбудсманът.
Доц. Ковачева подчертава, че след приемане на нашия Закон за достъп до обществена информация през 2000 г., за близо 20-те години на неговото прилагане, исканията за достъп са над 200 000 – подадени до институциите от гражданите, бизнеса, неправителствените организации и журналистите.
Омбудсманът обръща внимание още на факта, че започването на процедура за присъединяване на страната ни е включена и във Втория план за действие на Република България по инициативата „Партньорство за открито управление“ със срок на изпълнение 2016 г.
В препоръката си доц. Ковачева подчертава, че България е свързана исторически с развитието на правото на достъп до информация в глобален план, тъй като по инициатива на „Програма Достъп до информация“ бе създаден Международният ден на правото да знам, официално признат от ЮНЕСКО през 2016 г. и от Общото събрание на ООН на 15 октомври т.г. като Международен ден на всеобщия достъп до информация.
„Правото на достъп до официални документи е съществено за упражняването на основните права на човека. То укрепва легитимността на публичните институции в очите на обществото и доверието в тях“, пише още Ковачева.
Според нея присъединяването към Конвенцията ще демонстрира от една страна политическа воля за спазване на принципите на откритост и публичност, които стоят в основата на доброто управление, а от друга ще повиши престижа на страната ни в международен план, като ни направи 10-ата страна ратифицирала документа. Така Конвенцията ще влезе в сила, благодарение ратификацията от България.