"Все пак много очаквано беше да се даде край на този мониторингов механизъм. Борихме се за това в Европейския парламент. Радвам се, че в предходния мандат имаше добре изразена общобългарска позиция за падане на дискриминационния механизъм за сътрудничество и проверка. Видяхме, че беше полезен в едно отношение, но се използваше от нашите противници много изкусно в разрез със схемите на механизма". Това казва в интервю за 24 часа евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев.
"Нашите противници за влизане в Шенген се позоваваха на този механизъм. Само фактът, че съществува, правеше невъзможно приемането на България и Румъния в Шенген. Европейската комисия многократно заявяваше, че няма никаква връзка между механизма и членството ни в шенгенското пространство. И комисията, и парламентът ни подкрепиха за членство в Шенген. България още преди 8 г. прие и изпълни всички критерии за присъединяване към пространството", смята Радев.
"В случая вече не вървим в пакет с Румъния по отношение на механизма за сътрудничество и проверка. Докладът за България ясно казва, че сме изпълнили препоръките, но не е така за Румъния. Ясно се казва, че има какво да се направи още, не са достатъчни реформите. Да не забравяме, че в последните два доклада се казваше, че Румъния върви назад. Оттам нататък беше очакван този резултат - да остане механизмът за съседката ни. Много често ни даваха Румъния за пример, но ето че рязко тя се върна много назад, като предложи даже законодателство, което да декриминализира корупцията по високите етажи. Независимостта на магистратите беше застрашена и т.н. Всичко това се вижда и в докладите по механизма", казва евродепутатът от ГЕРБ.