"Важно е да разграничим доходи и качество на живот, доходите могат да се вдигат от държавата, а при общините са публичните инвестиции на местно ниво, дали кметът и неговият екип може да изкарва пари. От гражданите се усеща колко се харчи, една пример - пречиствателна станция може да подобри качеството на живот."
Това коментира в предаването "Референдум" по БНТ Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Основателят на "Тракия икономическа зона" Пламен Панчев обясни, че инвеститорите в различните години са им задавали различни въпроси, в момента като че ли основни остават въпросите със заетостта и работната ръка.
"Те вече питат други инвеститори в зоната и това е тежест при вземането им на решение", щаза Панчев.
Проф. Ганчо Ганчев от Института за икономика и международни отношения посочи, че много е важна робята на държавата в някои инфраструктурни проекти, но това зависи до известна степен от активността на кметовете и общинските съветници.
"Бизнесът трябва да бъде категорично по-активната страна, не трябва да се оплаква какви условия са му били или не предоставени, не трябва някой да му свърши работата", заяви Геновева Христова – Мъри - председател на УС на Асоциацията на бизнес клъстерите.
Според икономистът Георги Найденов бизнесът у нас трябва да внася хора от българската диаспора в чужбина, има решения, но те трябва да се обсъждат между бизнеса и местната власт.
По думите му три проблема пречат за инвеститорите и това са инфраструктура, децентрализацията и образованието.
Данъчни облекчения е една от възможностите за общините, заяви Петър Ганев и обясни, че такива вече има, по думите му е добре създаването на такива центрове, като този в Пловдив, към които могат да се включат и други градове, така че да се засили целия регион.