"При местните избори зависимите вотове имат повече влияние, защото се упражняват с по-малък масив от гласове."
Това каза за обзорното предаване „Това е България“ на Радио „Фокус“ изпълнителният директор на „Галъп интернешънъл“ Първан Симеонов във връзка с изследването на социологическата агенция, според което над 600 хиляди души признават, че биха гласували срещу стимул или по принуда.
"Числата показват, че съществуват пазар и бизнес за контролиран вот, защото този път има реална интрига в някои населени места", каза още той.
„Няма какво да се лъжем – за немалка част от хората това е следствие от бедността, в която са принудени да живеят. Изборите се явяват шанс за бърза заетост. Ако си застъпник, член на комисия – вземаш едни пари за един ден, после за още един ден. Това е единият фактор. Другият е, че вече не може толкова ясно да се разграничат: кое е принуда, кое е автоцензура. Събира ви работодателят и казва: „Ето, днес сме се събрали да се срещнем с кандидата Х и знаете, колко добре работим с него в последния мандат, хубаво е той да продължи да бъде кмет“. Тук и без особена подкана или принуда по-голямата част от хората ще разберат посланието достатъчно ясно. Тоест разликата между контролирания и неконтролирания вот намалява“, обясни политологът.
Първан Симеонов обърна внимание, че числото 600 хиляди важи само за хората, които са склонни да си признават. Любопитно е, че най-склонни към откровеност са младите хора, каза още той и уточни, че сред тях гетоизацията най-бързо си проправя път, което означава, че все повече от идващите на бял свят млади хора са с изглед за социално изключване.
"Свидетели сме на кампания, която, освен политическа, се опитва да бъде и градоустройствена", посочи още Симеонов.
Той допълни, че в сравнение с минали кампании, тази се откроява с повече съдържателност и позитивност, за разлика от европейските избори, които, по думите му, са били скандал след скандал. Той поясни, че телевизионните дебати и близките резултати, които социологическите агенции прогнозират, правят кандидатите особено енергични. Ще има по-голям интерес към изборите, както и балотажи в основни населени места и столицата, прогнозира Симеонов.
„Това, което може да се прогнозира със сигурност, е, че тези местни избори ще привлекат по-голямо внимание в сравнение с други, защото сега вече картината в страната е малко по-пъстра, в сравнение с 2015 г. Тогава имахме една основна политическа сила и всички други се въртяха около нея. Сега има категорично две основни политически сили, както и една сила в националистическото пространство, която наскоро успя да вкара двама евродепутати самостоятелно. Имаме доста енергия и в трите основни политически пространства – ляво, дясно, националистическо. Като добавим към това и видимите опити на етническото политическо пространство да се преструктурира – значи всички политически сектори имат голям залог в тези избори“, обясни политологът.
Във връзка с бъдещо разместване на политическите пластове в зависимост от резултатите от местния вот, Първан Симеонов добави, че няма нищо фатално някой да намали или увеличи властта си. Нормалната ротация във властта е белег за зрелостта на едно общество, а нашето общество е доказало, че има мъдростта мирно и тихо да размества пластовете, обобщи той.