„Законът става все по-зле, а Изборният кодекс се променя винаги конюнктурно. Това е голям проблем. Местните избори са лесни за контролиран вот“. Това каза в интервю за БНР Алексей Пампоров, доктор по социология в Института за изследване на обществата и знанието при БАН и доцент в Софийския университет.
Според него няма механизъм, който да ограничи т.нар. „изборен туризъм“: „Не можем да ограничаваме права, но трябва да се потърси разумно решение. В малките населени места се наблюдават подобни феномени. Режимът на уседналост може предварително се подготви. Не е решение да ограничаваме настоящия адрес“.
За Алексей Пампоров любопитна е ожесточеността на битките: „Има напрежение по отношение на правителството. Навсякъде, където има кметове, свързани с управляващите, има едно ожесточение от страна на опозицията, опити за обединение и да покажем на управляващата партия, че не сме доволни от нея и затова се обединяваме“.
По думите на анализатора интригата на тези избори е огромна и има градове, за които не може да се прогнозира кой ще спечели изборите.
Пампоров подчерта, че в малките градове факторът е големият корпоративен бизнес, който буквално контролира вота и поставя хората в зависимости.