Съветът за сигурност на ООН провежда консултации на 16 октомври за военната операция на Турция в Сирия.
Дискусията е инициирана от Белгия, Франция, Германия, Обединеното кралство и Полша, тоест всички страни от ЕС, представени в Съвета за сигурност.
"Белгия, Франция, Германия, Обединеното кралство и Полша поискаха обсъждане на военната операция на Турция по време на консултациите, насрочени за сряда", съобщава източник на ТАСС в ООН.
По-рано ООН предупреди, че са отчетени екзекуции на цивилни лица в североизточна Сирия, извършени от протурски бойци, и това могат да представляват "военно престъпление" и Анкара може да бъде "смятана за отговорна".
Междувременно, в координация с партньорите от ЕС, Испания ще откаже нови лицензи за износ на военно оборудване, което може да се използва при операции в Сирия.
В изявлението се казва, че операцията на Анкара "има катастрофални хуманитарни последици, които изострят дълбоките и трайни страдания на сирийския народ", води до увеличаване на броя на бежанците, "застрашава стабилността и сигурността в региона".
Освен това, действията на Турция застрашават "единството, суверенитета и териториалната цялост на Сирия" и могат също да помогнат за укрепване на позицията на терористичната група ДАЕШ.
ЕС вече критикува турските действия, за което бе критикуван остро от Турция.
Санкции ще бъдат наложени от САЩ на Турция.
"Настояваме да бъдат прекратени военните действия и само дипломацията може да спре конфликта. Към момента мерките ни работят идеално", заяви днес българският премиер Бойко Борисов след среща при президента Румен Радев.