"Внесохме предложението, за да се даде възможност на ВКС да се произнася дали има достатъчно доказателства да се възобнови дело за предсрочно условно освобождаване. Такава възможност има при определенията за споразумения, при прекратяване на наказателното производство или прилагане на принудителните медицински мерки, а при условното предсрочно освобождаване - не". С тези думи председателката на правната комисия в парламента Анна Александрова от ГЕРБ мотивира пред 24 часа внесеното предложение за промени в НПК след решението на Апелативния съд да освободи Джок Полфрийман 6,5 г. по-рано.
"Надявам се между първо и второ четене да има и други предложения. Например можем да обсъдим дали трябва да се допусне касационно обжалване при условното предсрочно освобождаване. Дано колегите имат още идеи, които да дебатираме, за да постигнем максимален резултат", добавя юристката.
"Преди няколко години променихме механизма, защото от Европа бяхме много критикувани, че и осъдените трябва да имат възможност да искат условно предсрочно освобождаване. Дотогава инициативата беше само на обществения съвет към администрацията на затвора. Когато променихме закона, въведохме изискването, че осъденият трябва да отговаря на няколко хипотези едновременно, за да поиска предсрочно освобождаване - да се вземе становището на обществения съвет, на неправителствени организации, да се има предвид дали се е обучавал в затвора, поведението му там. Но явно не е било достатъчно", категорична е Александрова.