Омбудсманът Диана Ковачева прие днес в институцията Специалния докладчик на ООН за насилието срещу жени – Дубравка Шимонович, която е на посещение у нас, за да се запознае със системата за превенция и противодействие на насилието над жени и деца у нас.
В рамките на една седмица тя ще се срещне с представители на правителството, законодателната и съдебната власт, както и с неправителствени организации, след което ще изготви доклад за страната ни.
Общественият защитник запозна докладчика с дейността на омбудсмана и с препоръките за преодоляване на насилието над жени и деца. В контекста на придобития статут А на институцията тя изтъкна, че е необходимо създаването на национален координационен механизъм, който да подобри междуинституционалната работа с жертвите на престъпления и домашно насилие.
„Според публични данни през 2018 г. 33 жени са убити от интимните си партньори. Това означава средно по около 3 жени на месец“, информира Ковачева и допълни, че кризисните центрове за пострадали са общо 13 в цялата страна, като в двумилионна София има само два - един за жени и друг за жени и деца. Тя подчерта, че нееднократно институцията на обществения защитник е препоръчвала създаването на кризисни центрове във всеки областен град.
Омбудсманът посочи още, че в България липсва интегрирана база данни за случаите на домашно насилие и обърна внимание на факта, че по-активни в работата с превенцията на домашното насилие са предимно неправителствените организации.
Специалният докладчик препоръча изготвяне на цялостен анализ с данни за убийствата в три групи - извършени от партньор, от членове на семейството и от лица, без родствена връзка, който да послужи като основа за преодоляване на системните празноти.
Доц. Ковачева подчерта още, че е нужен холистичен подход, който да включва превенция, осведоменост, обучение на професионалисти за разпознаване и докладване, терапевтични програми за пострадали от домашно насилие и образователната система, която да разпознава проблема.
На срещата стана ясно още, че Шимонович ще посети затвора в Сливен, който е единственият у нас за жени, лишени от свобода. В тази връзка омбудсманът я информира, че миналата седмица е била на място, където е констатирала, че въпреки значителното подобряване на условията за живот там има редица системни проблеми, включително недобро качество на медицинското обслужване и недостатъчност на работните места.
Диана Ковачева обърна специално внимание на високия процент затворнички с психични проблеми и на тяхната ресоциализиция, като наблегна, че след изтърпяване на наказанието си те няма къде да отидат, поради липса на социални услуги.
На срещата бяха обсъдени и въпросите за социалното изключване на ромските жени и момичета, достъпът им до образование и възможностите за интеграция в обществото.
Общественият защитник информира докладчика, че по нейна инициатива институцията е включена в работна група в МП за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие, чиято цел е оптимизиране на производството за налагане на мерки за защита от домашно насилие в посока на бързина и ефективно правоприлагане.