Въпреки че преди няколко месеца парламентът отмени забраната фирми да спонсорират партиите, а и няма таван на средствата от тях, партиите, коалициите и инициативните комитети, които се надпреварват в местния вот, не горят от желание да взимат от бизнеса и не са декларирали спонсори, отбелязва в. Сега. Но не е така при физическите лица - партийци, симпатизанти или свързани с политическата формация лица, с охота дават за кампанията на своите хора. Това става ясно от междините отчети за финансирането на кампанията по изборите пред Сметната палата, като информацията за размера на паричните и непаричните дарения от физически лица, фирми и фондации, постоянно се обновява. Към момента паричните дарения възлизат на около 480 000 лв.
Засега лидер по дарения от физически лица е кандидатът за кмет на София Мая Манолова, следвана от гражданския кандидат за столичен градоначалник Борис Бонев. Даренията за тях започват от 5 лв. и стигат до 950 лв. Сред спомоществователите на Манолова е и съпругът й - Ангел Найденов, който е дал сумата от 100 лв. Найденов, който бе военен министър, както и дълго време говорител на БСП, остана член на партията, но постепенно се дистанцира от настоящото ръководство и не участва активно в партийните дела. За Манолова средства е дарил и ген. Димитър Шивиков, бивш командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Сред дарителите на коалицията "БСП за България" пък се открояват хора, занимаващи се с пиара и връзките с медиите, които са отделили от заплатите си до 1000 лв. На национално ниво "БСП за България" има около 60 дарители.
Депутати от левицата признаха пред "Сега", че партията наистина е "на червено", както обяви лидерът Корнелия Нинова, след като управляващите решиха партиите да върнат в хазната средствата от държавната субсидия, която бе намалена от 11 лв. на 1 лв. за получен действителен глас. "Нямаме пари, затова от доста време отделяме около 2/3 от заплата си", коментираха представители на ръководството на червената група. Друг дори каза, че даряването на пари от заплатите, било станало практика, защото взимали "по-големи средства".
Любопитно е непаричното дарение към дясното обединение "Демократична България", което е получило за безвъзмездно ползване два билборда от "Универсстрой Стоянови". Като дарение са им отпечатани предизборни плакати и листовки. Коалицията е получила дарения от около 20-ина души.
Прави впечатление, че в регистъра са отчетени доста дарения за неизвестната "Пряка Демокрация". Там обаче не фигурират управляващата ГЕРБ, както и ДПС. Те не са отчели дарения нито от компании, нито от физически лица. Двете партии бяха инициатори на законодателните промени преди няколко месеца, които позволиха дарения на политическите формации от бизнеса, както и намаляването на субсидията на лев.
В средата на септември ръководството на ГЕРБ реши, че няма да взимат пари за изборите от спонсори и ще финансира кампанията си с пари от субсидията. Освен от фирми партията не приема и доброволни вноски от членове на партията, както и участие с лични средства на кандидатите за местна власт.
Към момента общо 9 парични дарения от фирми и едно от фондация са вписани в регистъра на Сметната палата. Бизнесменът Радослав Каратанчев е финансирал два пъти по 30 000 лв. предизборната си кампания като независим кандидат за кмет на София чрез фирмата си "Алемо фит" ЕООД.
Предприемачът Максим Митков, е дал чрез своето "Макском" ЕООД веднъж 15 000 лв. и веднъж 10 000 лв. на "Воля". Фондация "Крос“ от Смолян е дала 40 000 лв. на местната коалиция "Новото време". Коалицията е издигнала за кмет Кирил Хаджихристев, който е председател на фондацията.
ВИП ООД на Кирил Янков от Несебър е дало на партия "МОРЕ" 5 000 лв. Янков е на шесто място в листата на МОРЕ за Несебър.
Фирмата "Кадра ООД" е дарила 500 лв., но не е отбелязано на кого и за какво.