Понятието „обща история“ трябва да се предефинира. Това каза за седмичното обзорно предаване „Метроном“ на Радио „Фокус“ доц. д-р Александър Гребенаров, председател на Македонския научен институт.
Той обясни, че страната ни има обща история с много държави и народи, но случаят със Северна Македония е по-особен. Доц. Гребенаров коментира, че правителствата на двете страни не трябва да чакват мултидисциплинарната комисия да свърши цялата работа около историческите въпроси, а да се инициират междуправителствени конференции, за да се ускори процесът.
„Самата комисия, на която отделяме много внимание е само една подточка от 14-членния договор. Нека се опитаме да работим по-центрирано в тази насока, защото комисията ще има много работа, ако всички проблеми, които се поставят в декларацията трябва да бъдат решени от членовете ѝ. Нека въпросът да бъде поставен по-иначе. Има институти и в Северна Македония, и в България с чудесни експерти, които биха могли да се произнесат по парливи въпроси и да се вземе решение“, каза той.
Доц. д-р Александър Гребенаров изрази одобрение, че парламент, правителство и институции за първи път са действали синхронно по отношение на декларацията за членство на Северна Македония в ЕС. Той подчерта, че българската страна иска Северна Македония да влезе в ЕС, но без измами и лъжи в историята. Ако проблемите със Северна Македония не бъдат решени навреме, те ще бъдат пренесени на европейско ниво, добави той.