С новите открития по източния и западния склон на Трапезица се похвалиха археолози от Велико Търново пред Даниел Панов. Близо два часа продължиха разговорите на Панов с доц. д-р Мирко Робов, проф. Константин Тотев и доц. д-р Деян Рабовянов. Западно от Южната кула е проучен цял жилищен район с църква. В района на западната крепостна стена също е открит средновековен храм с некропол. Впечатляващи са находките в Епископския комплекс, проучени са и две автентични улици, които са били със статут на централни.
Работата на археолозите дава нов поглед върху Трапезица като функция на средновековния столичен град. Хълмът е бил активно населен и не е бил единствено средище на болярската аристокрация.
Трапезица бе преобразена като архитектурно-музеен резерват през последните няколко години. В социализацията и първите етапи на реставрацията на крепостта са вложени над 7 милиона лева след реализацията на проекти, финансирани както по европейските финансови механизми, така и след дарение от Фондация „Гейдар Алиев“ /Азербайджан/. Архитектурно-музейният резерват бе открит за посетители навръх 108-годишнината от Независимостта на България.
Археолозите благодариха на Даниел Панов, че и като кмет в периода 2011-2019 година, и преди това като шеф на общинската агенция по туризъм е подкрепял проучванията им на Трапезица.
„Откритията ви са отлична предпоставка реставрацията на Трапезица да продължи. Това е заложено в програмата ми за управление през следващите четири години, като част от тази концепция са и археологическите проучвания. С екипа ми вече сме проучили вариантите за осигуряване на средства по линия на европейската солидарност и финансирането за паметници на културата от национално и световно значение. Трапезица отговаря на всички условия“, подчерта Даниел Панов, който е кандидат за трети кметски мандат, издигнат от ГЕРБ и СДС.
„При срещата с водещите археолози съвместно стигнахме до някои стратегически идеи за Трапезица - място с огромен потенциал, което ще превърнем в един от основните, от най-привлекателните за туристите и жителите на града обекти“. Това коментира издателят и кандидат за общински съветник Нейко Генчев, който е част от Инициативния комитет и един от авторите на мотивите за обявяване на В. Търново за Историческа и духовна столица на България.
На Трапезица като част от археологически екип работи младият кандидат от листата на ГЕРБ Никифор Тодоров, който бе сред домакините на срещата. На нея присъстваха още историкът Емил Врежаков, Деян Хаджийски, Красимир Йорданов, Мариян Арабаджиев – кандидати от листата с номер 43.