Премиерът на Великобритания Борис Джонсън и неговият ирландски колега Лео Варадкар могат да „видят път“ към възможна сделка за Брекзит, след разговора помежду им, който беше проведен в опит да бъде постигнат прогрес по преговорите преди крайния срок от 31 октомври, пише вестник London Evening Standard.
След повече от два часа дискусии, Джонсън и неговият ирландски колега заявиха, че вярват, че сделка е „в интерес на всички“.
В съвместно изявление, те добавиха, че сега ще вникнат по надълбоко във въпроса, докато представители на техните кабинети ще се продължат също да се опитват да постигнат прогрес по преговорите за сделка, информира "Фокус".
„И двамата продължават да вярват, че сделка (за Брекзит) е в интерес на всички. Те се съгласиха, че могат да видят път към възможна сделка“, се казва в съвместното съобщение.
„Те се съгласиха да обмислят допълнително своите дискусии и че служителите ще продължат да се ангажират интензивно с тях“, се казва още в него.
Разговорите между Джонсън и Варадкар бяха разглеждани като последния шанс пред британския премиер да спаси надеждите за постигане на споразумение за сделка за Брекзит, преди предстоящата среща от високо равнище на Европейския съвет.
В своето съвместно изявление, двамата лидери заявиха, че техните дискусии са били концентрирани върху „предизвикателствата“ пред бъдещите митнически споразумения и „съгласието“ в новия план за Брекзит на Джонсън.
Правителствата на страните от Европейския съюз, включително Ирландия, опонираха на предложенията на Джонсън да бъде изведена Северна Ирландия от митническия съюз, заедно с останалата част от Великобритания, което щеше да означава подновяването на митническите проверки на острова.
Те също така изразиха свето силно притеснение от идеята местният парламент в Северна Ирландия, на практика доминиран от „Демократичната юнионистка партия“ (ДЮП), да разполага с вето върху всяко от споразуменията с Брюксел.
В изявлението се казва още, че сега Варадкар ще се консултира с Брюксел, докато министърът на Великобритания за Брекзит Стивън Баркли ще се срещне с главния преговарящ на Европейския съюз за „развода“ между Лондон и Брюксел Мишел Барние.
По-рано френският президент Еманюел Макрон заяви, че Великобритания трябва да плати цената, ако реши да продължи с позицията си за Брекзит, която е неприемлива за останалите 27 страни членки.
„Ако искат да направят ход, който да е съвместим с това, което може да бъде прието от (останалите) 27 (страни), това е добре“, заяви Макрон.
„Ако не искат да направят какъвто и да е ход или направят нещо неприемливо, тогава ще трябва да си понесат отговорността“, добави френският президент.