"Законодателят и закона не могат да бъдат безчувствени към обществените явления. Да се правят закони популистки от днес за утре е недопустимо например за данъчното и наказателното право. Припряни решения не трябва да се вземат". Това заяви в "Лице в лице" по БТВ конституционният съдия проф. Атанас Семов по отношение на приетите от парламентарната комисия по правни въпроси текстове за отмяната на съкратеното съдебно следствие за убийство.
"Мярката за отмяната на съкратеното следствие е припряна. Този институт увеличава вероятността да се стигне до присъда. Важната сила на правосъдието е в неотменимостта и неизбежността, а не размера на наказанието. По-важно е всички извършили престъпление да бъдат осъдени макар и с малки присъди, отколкото да имаме смъртно наказание или доживотен затвор без замяна и да не бъде осъдени престъпници", мотивира се Семов.
Много повече случаи в Европейския съд трябва да имаме за липса на правосъдие, добави конституционният съдия като подчерта, че съдията по подобие на учителя по презупция прав. "Ценностното общество е това, което уважава съда. Зрялото гражданско общество е това, което реагира в случаи на безобразия и реагира остро срещу накърнени права", категоричен е Семов. Той определи и като атентат срещу демокрацията случаите на накърнената свобода на словото и констатира, че българите търпят прекалено много.
Водещата реши да попита дали трябва да се сезира Европейския съд по правата на човека за случая в БНР и се наложи Атанас Семов да и припомни, че институцията в Страсбург се намесва едва след като са изчерпани всички инстанции в страната.
По отношение на решението за пренасрочване на делото във ВКС по случая "Джок Полфрийман" Атанас Семов беше доста рязък. "Не разбрах защо това дело трябваше да се насрочи след месец, на запад подобни дела се решават за няколко дни. По отношение на решението за предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман трябва да кажа, че почтеността изисква и чувствителност към обществените настроения. Това, което беше направено с предсрочното освобождаване при положение, че поправянето му никак не е очевидно не е добре. Не твърдя че има нарушение на закона, но нарушение на представата за морал имаше", категоричен е Семов.
Във връзка с избора на Лаура Кьовеши за европейски главен прокурор Семов припомни, че европейският главен прокурор не е прокурор като националния и не разполага със същия обем на власт. "Съюзният прокурор не е прокурор на държава, няма съществени функции, които да променят съществено политически ситуацията в някоя страна", каза конституционният съдия.