Двама историци и депутатът от ВМРО Юлиян Ангелов коментираха в студиото на "Плюс-минус" по Нова тв срещата при перзидента Румен Радев за отношенията ни със Северна Македония.
"Ние няма как да предадем българските национални интереси, Македония трябва да спазва договора за добросъседство, а комисията да работи.
"От гледна точка на професионалния историк нещата са лесно решими, като какъв се определя Гоце Делчев", обясни доц. Наум Крайчев, който е заместник-съпредседател на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси с Република Северна Македония, бивш генерален консул на България в Битоля.
По думите му колегите им от Северна Македония отказват да приемат тези документи, които им представят и отлагат във времето този въпрос.
Историкът Кирил Илиев сподели, че е бил много изненадан, когато част от политическия ни елит е подходил с доверие към Зоран Заев: "Позицията на управляващото правителство трябва да бъде твърда и ясна, но да подхождаме малко повече толеранс за хората в Македония. Надявам се да можем да го правим. Хората в Македония страдат от един стереотип - за българския фашистски окупатор."
"Комиисята отхвърли един обем от работа, важното, е че в Средоновековната българска история е постигнато единомислие, включително иза цар Саумил, Кирил и Метдий, св. Наум. В момента основният пробел, доколкото аз знам, че Гоце Делчев и други с а с българско потекло и няма как да отстъпим от това. Няма проблем да ги почитат, но трябва да се знае какви хора са те, които са се борили българите да живеят по-добре и в една държава", посочи Ангелов.
"Към онзи момент македонец означава македонски българин, това е ясно и на историците, но се страхуват и не искат да го признаят гласно. Това обръщение на президента Радев е формално към нас, но същински към Северна Македония, едва ли към октомври ще бъдат решени всички въпроси, както разбирам е решено да има ясна и предвидима българска стратегия при перговорите за присъединяване на Северна Македония към ЕС.
Що се отнася до промяната в учебниците, това ще отнеме време, може би 3-4 г. и за македонските и за българските", обясни още доц. Крайчев.