С Македония трябва да се отнасяме като с всяка друга държава, заяви пред БНР историкът проф. Иван Илчев, член на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси между България и Северна Македония.
„В България действа много силно синдромът на „блудния син“ – каквото и да направят в Македония, ние казваме „Те са били част от нас, ние трябва да ги подкрепим“. С това нещо е крайно време да се разделим и да се отнасяме към Македония като към всяка друга държава“, обясни той в интервю за предаването „12+3“.
Какво значение има дали членовете на комисията от македонска страна ще кажат дали Гоце Делчев е българин или не, попита проф. Илчев относно един от спорните въпроси между двете страни.
„Хубаво – ще кажат, че е българин, но това ще влезе ли в националното себеусещане на хората от Македония – не, няма да влезе“, добави мнението си той. По думите му тази тема ще се дискутира на следващата среща на комисията, която ще се проведе на 14-15 октомври. Според него обаче не можем да се надяваме на „решителен пробив“.
Историкът е песимист и относно въпроса с учебниците. По думите му този процес за по-малко от 5-6 години не може да се случи. Проф. Илчев подчерта още, че българските искания не съвпадат с гръцките искания по учебниците. Освен това, комисията работи, без да има достатъчно информация за работата на македонско-гръцката комисия.
Според проф. Иван Илчев европейските държави не разбират за какво става въпрос в спора ни с Македония. „За тях това е един излишен, дребнав, глупав спор, в който са се вкопчили две малки нации на Балканите. В македонския въпрос България от 3-и март 1878 г. насам никога не е имала съюзник, винаги сме били сами“, смята Илчев.