"Приемането на Република Северна Македония в НАТО и Европейския съюз е важна стъпка за гарантиране на мира, стабилното и устойчиво развитие и просперитета на Югоизточна Европа. Нека не забравяме, че ние първи признахме независимостта на тази страна. Българското правителство, знаете, инициира подписването на договора за приятелство, добросъседство и съдружничество, който се очакваше да реши натрупаните с десетилетия проблеми на нашите отношения. Липсата на конкретни условия и срокове в този договор доведе до драстичното изоставане в неговото изпълнение от процеса на европейска интеграция на Република Северна Македония." Това каза президентът Румен Радев в своето изявление след консултативната среща за отношенията на България със Северна Македония.
На срещата участие взеха: вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Екатерина Захариева, секретарят на парламентарната група на "Обединени патриоти" Юлиан Ангелов, който е и представител на ВМРО, зам.-председателите на Народното събрание Емил Христов и Кристиан Вигенин, председателят на парламентарната Комисия по външна политика Джема Грозданова, Полина Христова – зам.-председател на парламентарната група на "Воля".
Радев също така изтъкна, че въпреки усилията от българска страна, съвместната комисия по исторически и образователни въпроси не е постигнала особени резултати и добави, че и поведението на нашата съседка пораждат несигурност и недоверие.
"Участниците в днешната среща постигнаха принципно съгласие, че са необходими незабавни действия за национална позиция с ясни изисквания и критерии, които да защитят българския национален интерес. Те следва да залегнат в преговорната рамка и да станат задължително условие за приемане на Република Северна Македония в Европейския съюз", каза още той.
Според него особено внимание трябва да се обърне на текстовете в учебниците, на паметните плочи и на позициите на обществените медии. "Важно е да се очертаят и т.нар. червени линии, които да гарантират, че европейската интеграция на Република Северна Македония няма да бъде за сметка на употребата българската история, език и идентичност като разменна монета.", добави още той. "Трябва да се представят предварителни условия, без изпълнение на които да не се дава ход на следващите етапи от преговорния процес. Това трябва да бъде заложено ясно в самото начало на преговорния процес с Република Северна Македония. Една такава позиция ще бъде в защита не само на българския национален интерес . Тя ще бъде от полза и за Европейския съюз , защото ще гарантира да няма междусъседски проблеми в европейското семейство. Ще бъде от полза най-вече и за Република Северна Македония, защото ще внесе ясни, европейски критерии и устойчивост на процеса за европейското приобщаване."
Президентът заяви, че е поставил на масата и въпроса за защитата на въздушното пространство на Република Северна Македония:
"Имаме принципно съгласие, че българското правителство ще ползва всички лостове в рамките на НАТО, така че да поеме своята част от отговорността и да се включи в носенето на такова дежурство на ротационен принцип, което не изисква преразход на средства. Това ще покаже още веднъж конструктивната и отговорна роля на България в регионален и съюзнически план."