Преди 50 години с указ на председателя на президиума на НС Георги Трайков, Дългопол е обявен за град. Настоящият кмет Георги Киров е вторият роден гражданин на новия общински център и само след дни самият той ще навърши половин век. Интересното е, че когато Дългопол е в битката да стане град, местният управник, който кара два мандата – 1966-1974, е неговият баща Киро Георгиев, пише в. Труд.
В навечерието на юбилея той разказва следното: “Променяхме епохата, градихме много, направихме всичко възможно, да изберат Дългопол за град”. На 27 август 1969 г. чудото се сбъдна. В 8 часа вечерта в централната емисия “По света и у нас” говорителят Никола Филипов съобщи тържествено от малкия екран, че с Указ №828/27.08.1969 г. на Президиума на Народното събрание за градове се обявяват Антоново (Търговишко), Девня и Дългопол. От надпреварата бе отпаднал Вълчи дол”.
Когато синът на Киро Георгиев се появява на бял свят, местните казали: “Роди ни се кметче!”.
Георги Киров е военен пилот. В продължение на 10 години е управлявал МиГ 21 в базите в Обзор и Добрич. На балотажа в последните местни избори през 2015 г. той направо отвя тогавашната кметица на Дългопол – Маринка Иванова, която доби славата на най-имотната градоначалничка в България. Военният авиатор от запаса беше издигнат от “Глас народен” на Светльо Витков, но вече е председател на Общинската организация на ГЕРБ. А един стар самолет МиГ има подарък в центъра на Дългопол от бившия военен министър Николай Ненчев.
В края на мандата си кметът отчита, че е стопил всички стари дългове от 2,7 млн. лева в местната хазна и няма просрочени задължения. Привлечени са близо 6 млн. лева европейски средства, предимно за инфраструктура, ремонт на водопроводи, училища, саниране. Реконструирани са 40 км. пътна мрежа в региона, половината от които са вече асфалтирани. 1,5 млн. лева са средствата по социални програми – ремонтирана е кухня за 150 души, направен е рехабилитационен център с открити 6 работни места. Осигурена е работа на 140 души, които иначе нямат никакъв шанс на пазара на труда, като 40 от тях са по програмата за хора с увреждания.
Най-голям проблем в общината е ниското заплащане – в абсолютна стойност то е наполовина спрямо страни като Хърватия, Словения, Португалия. Младите хора бягат в Англия и Франция.
“С грижата на правителството за образованието и вдигане на заплатите, се наблюдава вече обратната тенденция – полицаи и общинари стават учители, докато преди 3-4 години даскалите бягаха от училище”, казва Георги Киров. В община Дългопол има 4 детски градини с 3 изнесени групи в Аспарухово, Лопушна и Поляците. В тях се обучават общо 347 деца, в 15 групи. За трета година родителите не заплащат такси в детските градини, защото са освободени от такива с решение на общински съвет. Извозват се 78 деца от селата в които няма детски градини. Училищата в общината са 7, от които 2 средни – в Дългопол и с. Медовец, 1 обединено – Цонево, 3 основни – в селата Партизани, Лопушна и Поляците и 1 начално в Дългопол. В тях през новата учебна година се обучават общо 1301 ученици, като на 16 септември бяха посрещнати 120 първолаци.