"Инвеститорите се плашат да дойдат в България заради високата корупция и липсата на върховенство на закона", коментира финансовият експерт Мика Зайкова в интервю за „Фокус“ във връзка с възможностите за реализация на южнокорейски инвестиции в България след официалната визита на премиера Бойко Борисов в Република Корея.
Тя добави, че трябва да се обърне внимание дали наистина причината, поради която Южна Корея проучва условията в страната ни е, за да инвестира в нея.
„От 1996 година до 2018 година в България има южнокорейски инвестиции само за 213 милиона евро, което ако го погледнете за 22 години, няма и по 10 милиона евро на година. Това показва, че южнокорейците имат едно наум, че у нас нещата не са такива, каквито трябва да бъдат. Първо: ние имаме страната с най-висока корупция. Второ, тези дни ще излезе следващият доклад на ЕК за нашата съдебна система. България няма, въпреки че сме член на ЕС, няма върховенство на закона. Няма реформа в съдебната система. Който и инвеститор да дойде тук, той ще се притеснява за своите инвестиции“, посочи Зайкова.
Тя обърна внимание и на геополитическата обстановка и как тя влияе на световния инвестиционен климат:
„Първо: светът е пред рецесия и криза. Второ: търговските взаимоотношения в света са разбъркани по най-ужасен начин, благодарение на действията на Доналд Тръмп. Налагането на протекционизма и митата след него не са нещо, което ще позволи глобализацията на инвестиционния процес. Трето: България, макар че по сметките на нашите специалисти има 532 милиона преки чужди инвестиции, но забележете, че болшинството от чуждите инвестиции са в дългови инструменти, тоест в облигации и кредити. Това, което нас ние интересува, е да имаме реинвестирана печалба и да имаме капиталови инвестиции в реалния сектор. В тези две области ние сме на минус. Ние сме на минус с 388 милиона в капиталовите инвестиции и със 72 милиона в реинвестираната печалба. Тоест инвеститорите не само че не искат да инвестират, а предпочитат там, където са инвестирали, да дават кредити на фирмите, вместо да увеличават капитала. Всеки специалист ще каже, че това на практика означава, че инвеститорът е с единия крак навън. И ако погледнете международната инвестиционна позиция на България, ще видите, че от 2010 до 2018 година инвестициите, които са излезли от България, са се удвоили. До 2010 година са излезли 2 милиарда и 700 милиона, а в 2018 година вече са 5 милиарда и 800 милиона. Тоест дори и българският бизнес предпочита, макар и с малка печалба, да инвестира навън, защото той не е сигурен инвеститорът за парите си. Кризата е едно допълнително и много тежко обстоятелство, но по-важното е, че ние нямаме върховенство на закона“, каза още финансовият експерт.