Проучването целеше да се открие профила на идеалния кмет според българите. Основни индикатори се оказаха честността, корупцията. Полът не е от толкова съществено значение. Хората по-често асоциират кметската позиция с мъж, в столицата обаче това не е така". Това каза в студиото на България он ер социологът от изследователски център "Тренд" Анастас Стефанов.
Стефанов обясни, че традиционно в хората има подценяване на по-младите кандидати.
"В българското общество има осезаем дефицит на справедливост като усещане. Нормално е тогава хората да реферират именно към качества като честност. Разбира се, че за по-възрастните от по-голям приоритет е партийната принадлежност. При по-младите в по-голяма степен важи мажоритарният принцип", коментира социологът.
По думите му няма високи дялове на българите, които имат самочувствието, че биха се справили с ролята на градоначалници.
"Много е важно кандидатът да е разпознаваем. В различни проучвания сме установявали, че разпознаваемостта прави кандидатурата по-предпочитана. В малките населени места хората искат да познават кмета, едва ли не да се израснали с него" каза още Стефанов.