„Резултатите от изборите след месец ще отидат към реални нива. Нереално е да очакваме, че сега ГЕРБ ще постигнат по-висок резултат от 2015 година и че БСП ще имат по-нисък резултат. 2015 година беше необичайна за избори, защото дойде след продължителни политически протести срещу правителството на Пламен Орешарски и срещу избирането на Делян Пеевски за шеф на ДАНС“.
Това каза пред БНР политологът Стойчо Стойчев.
Според него двете изборни години са несъвместими за сравнение:
„Тогава БСП получиха катастрофално ниски резултати, а ГЕРБ получиха толкова висок резултат, че сами себе си изненадаха. Нещата тази година ще отидат към реални нива. ГЕРБ няма да имат 130 кметски мандата, вероятно по-малко, но това няма да означава, че те ще са загубили“.
Според Стойчев управляващите няма да изпуснат София, но ако това все пак стане, то то ще е сигнал за умора от Йорданка Фандъкова или от Бойко Борисов, или от ГЕРБ.
„ДПС в някои от районите разширява своето влияние и постепенно се придвижва към регионите с компактно ромско население. Това се дължи на демографски фактори. Хората, които по принцип гласуват за ДПС, вече живеят по-дълго като средна възраст и техният относителен дял в българското общество нараства“, поясни в предаването „Нещо повече“ Стойчо Стойчев.
Политологът коментира и напрежението около освобождаването на Джок Полфрийман от затвора:
„В момента в България се води дебат за върховенството на правото и справедливостта, около който дебат се оформят различни групи, всяка от които влага различни смисли. За по-елитарната част от обществото върховенство на правото означава еднакви принципи в еднакви ситуации за всички. На масово ниво под върховенство на правото се разбира възмездие за хората, които са ограбили държавата и след това безцеремонно демонстрират богатство и заради които всеки българин се чувства персонално ограбен. Отделно от това се търси отговорност от правната система, която не е в състояние да ни предпази от убийците на нашите деца. Разделението в българското общество е асиметрично и това създава дисонас“.
По думите на Стойчев е налице такава обществена конфронтация, в която се делегитимира само съда като институцията, която да раздава правов ред. Според него това е една и от причините да има толкова ниско доверие в съда.
Стойчо Стойчев изрази мнение и за протеста на журналисти за свободата на словото:
„Свободата на словото е ежедневна битка и трябва да се отстоява не само от журналистите, но и от всички хора. В днешно време не говорим просто за цензура или за свободно слово, а за подмяна на информация, за т.нар. „фалшиви новини“, които изкривяват реалността“.