"Меродавно за случая "Полфрийман" ще бъде само решението на ВКС. Важен фактор е и общественото мнение. Тази вече няма да отидат само роднините на пострадалия, но и много граждани. Използва се вратичка в закона за това условно предсрочно освобождаване. До колко и как това решение кореспондира със седемте заключения, на тези които са били с него и са дали негативна оценка за неговото поведение."
Това каза в интервю за Канал 3 вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова.
"Не мога да кажа дали написаното в седемте страници е истина, защото не съм ги чела. Гражданите вече казаха своето мнение. Полфрийман не е искал помилване от нас. До нас такава молба не е стигала", заяви Йотова.
"Ние сме създали много стройна система. На комисията ни от експерти по някой път са необходими месеци, за да се провери всеки факт, включително и поведението на обвиняемото лице" , сподели тя.
"Директорът на затвора представя обективните факти. Има таблица със заключения за затворника с положителни и отрицателни неща. Има проценти, с които се изчислява дали поправителният процес е факт или не. Нерядко се сблъскваме с анамнеза на затворите, лицата не се поправят, а стават по-агресивни", каза вицепрезидентът.
"От началото на годината молбите за помилване са 220, а от началото на мандата над 1200. Всяка една молба минава през професионална комисия – външни експерти, криминалисти, лекари, служители в затворите и т.н. Често изпращаме писма до институциите, за да проверим истинността на предоставените документи", увери Илияна Йотова.
"Съдът е в правото си да събира всякакви доказателства. След като законът допуска, че след излежаване на половината от присъдата, обвиненият може да бъде помилван, това лежи на съвестта на съда. Решението трябва да се опира на реалните факти", допълни тя.
"Голяма част от затворниците са се възползвали от съкратеното съдебно следствие. Трябва да се променят голяма част от текстовете. Това, че признават участието си в престъпни събития, не означава, че се признават за виновни. Правят го, за да си спестят част от присъдата. Има рецидивисти с 10, 15 присъди, които се възползват от тези части от законите. И те не са се поправили", каза Йотова.
"Няма нищо лошо да се даде повече свобода на съда, а не той да бъде заставен да намали присъдата. Трябва да има публична дискусия и да се изготвят работещи и много прецизни текстове", завърши вицепрезидентът Илияна Йотова.