Бившият вицепремиер и министър на правосъдието в кабинета „Орешарски“ и представител на ЕК у нас Зинаида Златанова не приема за положителен сигнал изказването на зам.-председателя на ЕК Франс Тимерманс на пресконференция, посветена на върховенството на закона.
Според нея в медиите той непълно е цитиран само с думите, в които не изключи възможността преди края на мандата на тази Европейска комисия механизмът за наблюдение на България и Румъния да бъде прекратен.
„Ще попаря ентусиазма на медиите. Новината е по-различна. Те пропуснаха - Тимерманс подчерта, че става все по-трудно да стигнем до тази точка. За първи път той изрази притеснението си, че може да не изпълни даденото от Жан-Клод Юнкер обещание на България и Бойко Борисов.“
ЕК хиляди пъти е повтаряла, че решението не зависи от Брюксел, а от резултатите на България, припомни в предаването „Нещо повече“ Златанова.
„ЕК няма да се умори да иска укрепване на върховенството на закона. Българското правителство е изпаднало в заблуда, че отпадането на Механизма за сътрудничество и оценка, ще освободи България от задълженията за върховенството на закона и ще убеди българите, че корупцията е намаляла. По темата има още пет типа мониторинг и ако се управлява по този начин, България ще влезе много бързо в тях".
Според Златанова, когато има скандали у нас, ЕК използва стандартната формулировка: „необходимо е да се проведе убедително за обществото разследване“.
„Това се среща в много от докладите. Ако реши да прекрати мониторинга, ЕК трябва да убеди българското общество, че корупцията е спаднала до приемливи за Европа размери. Тази задача е изплашила г-н Тимерманс", каза още Златанова.