Гърция и Турция се договориха да си сътрудничат за ограничаване на броя на мигрантите, които достигат гръцките острови в източната част на Егейско море, по време на среща между гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и турския президент Реджеп Ердоган в кулоарите на срещата на върха на ООН за климатичните промени в Ню Йорк днес, съобщава в. "Катимерини".
Двамата лидери обсъдиха също подготовката на ново заседание на Съвета за сътрудничество на високо ниво, което ще бъде подготвено от министрите на външните работи.
Мицотакис изрази подкрепата си към предложението на кипърския президент Никос Анастасиадис за осигуряване на справедливо разпределение между кипърската гръцка и кипърската турска общност на всякакви приходи от експлоатацията на природния газ.
Премиерът също така повдигна въпроса за повторното отваряне на Духовната семинария Халки на остров Хейбелиада край Истанбул, която беше затворена от турски съд през 1971 г. съгласно закон, забраняващ недържавното религиозно обучение.
От своя страна Ердоган повдигна въпроса за правата на мюсюлманската общност в Северна Гърция и за състоянието на два османски паметника в Атина и Солун.
Двамата лидери обещаха да работят в близко сътрудничество за изграждането на климат на доверие в полза на регионалната стабилност.
На срещата присъстваха също гръцкият външен министър Никос Дендиас, правителственият говорител Стелиос Пецас, а турската делегация включваше външния министър Мевлют Чавушоглу и министъра на отбраната Хулуси Акар.