"Въпрос на оценка на приоритети и ценности и задължения на институциите в България какво трябав да защитават и коя е по-високата ценност - общественото недоволство и високия обществен натиск или основните принципи на правовата държава. Не трябва да се допуска съдебни решения да са продиктувани от обществен и медиен натиск". Това заяви в предаването "Плюс минус" по Нова телевизия Красимир Мазгалов от Съюза на съдиите по повод пускането на Джок Полфрийман на свобода от съдебен състав, воден от Калин Калпакчиев.
Мазгалов остро разкритикува позицията и на Съдийската колегия на ВСС. "Начинът на изразяване на Съдийската колегия на ВСС не трябва да бъде под такава форма, защото така излиза, че те се солидаризират с обществения натиск към съдебните актове. ВСС не може да се намесва в правораздавателната функция", категоричен е Красимир Мазгалов. Той добави, че в едно общество изразът на разбирането за справедливост е законът. "Затова общественото внимание трябва да се насочи към законодателната власт", препоръча Мазгалов, но отказа да коментира искането за възобновяване на процедурата за предсрочно освобождаване на Джок Полфрийман. Съдебната практика е категорична по този въпрос, дали ще се възобнови процедурата ще реши ВКС, отклони въпроса Мазгалов. По отношение на посочените от Христо Монов обстоятелства, че австралиецът е пуснат не с решение, а с определение, Мазгалов каза, че това е практика в съда.
"Над 95% от подобни случаи съдът се произнася с определение, дори в пловдивския съдебен район това е практика (Сотир Цацаров беше съдия в Пловдив бел.ред.). На въпрос дали е трябвало Калин Калпакчиев публично да аргументира решението си, Мазгалов каза, че съдът говори с актовете си." Определението е подробно мотивирано, далеч по-мотивирано от обичайните в подобни случаи. Делата с голям обществен интерес не са малко", припомни съдията.
"Ако за всяко отменено съдебно решение се премахват съдии постоянно ще трябва да бъдат заменяни магистрати". С тези думи Мазгалов отговори на призивите Калпакчиев да се оттегли от съдебната система. Той отхвърли и критиките, че Съюзът на съдиите е участвал в политически битки.