Евродепутатите могат скоро да започнат преговори със страните от ЕС относно правила, които могат да принудят интернет компаниите да премахват съдържание, насърчаващо тероризма, в рамките на час след като бъдат информирани, съобщиха от Европарламента.
На 24 септември комисията по граждански свободи на Парламента подкрепи позицията, договорена от Парламента преди изборите през май, относно новите правила на ЕС за справяне с разпространението на онлайн съдържание, насърчаващо тероризма, и одобри мандата за започване на дискусии с министрите на ЕС.
В ход, насочен към борба с радикализацията онлайн, Парламентът иска интернет компаниите да премахнат онлайн съдържание, насърчаващо тероризма, в рамките на час след получаване на заповед от националните власти. От съществено значение е да премахнете това съдържание в рамките на часове след публикуването му, поради това колко бързо се разпространява. Компании, които системно и упорито не спазват закона, могат да бъдат глобени до 4% от глобалния им оборот.
Въпреки че депутатите биха искали да засилят обществената сигурност, те също така желаят да защитят свободата на словото и свободата на печата. Евродепутатите изясниха, че изразяването на полемични или противоречиви възгледи по чувствителни политически въпроси не трябва да се счита за терористично съдържание. Те също така подчертават, че доставчиците на хостинг услуги трябва да създадат удобни за потребителите механизми за подаване на жалби и да гарантират, че жалбите се разглеждат бързо и при пълна прозрачност.
Депутатите настояват също така, че интернет компаниите, хостинги на съдържание, качено от потребители, като Facebook или YouTube, да не трябва да бъдат задължени да идентифицират активно терористичното съдържание, нещо, което тези платформи твърдят, че ще бъде тежък товар за тях. Наблюдението на информацията или активното търсене на факти, показващи незаконна дейност, следва да бъде отговорност на компетентния национален орган.
Парламентът също така смята, че не трябва да се използва задължително филтри или автоматизирани инструменти, тъй като това може да доведе до неточности и безобидно съдържание да бъдат маркирани като "терористични".
Държавите от ЕС трябва да посочат компетентен орган и да го съобщят на Европейската комисия, която след това следва да публикува списък с всички съответни органи.
След като националните органи подадат сигнал за терористично съдържание, до интернет платформите ще бъде изпратена заповед за премахване, която ще разполага с един час, за да го изтрие или да забрани достъпа до него във всички държави-членки на ЕС.
За да помогнат на по-малките платформи, членовете на ЕП предлагат своеобразно предварително уведомление: компаниите, които никога не са получавали заповед за премахване, трябва да се свържат 12 часа преди издаването на първата заповед за премахване на съдържание и да им бъде предоставена информация за процедурите и сроковете от компетентния орган.
Предложението за този регламент беше представено за първи път от Европейската комисия през септември 2018 г., след призив от лидерите на ЕС през юни. Съветът постигна политическо споразумение по този въпрос през декември 2018 г. Депутатите подкрепиха проекта за регламент през април 2019 г.
Решението на комисията да започне преговори със Съвета на ЕС ще бъде обявено на следващата пленарна сесия. Ако няма искане за гласуване в Парламента, мандатът ще се счита за потвърден и преговорите могат да започнат по всяко време, най-вероятно през октомври.