"Всички казват: съдебните решения не се коментират, но аз мисля, че българският съд е длъжник на българското общество и трябва да разясни някои въпроси".
Това заяви Ясен Тодоров, бивш член на ВСС пред БНТ, коментирайки темата за предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман, а неговият събеседник Антон Станков, бивш министър на правосъдието добави:
"Съдът винаги до сега се е съобразявал с мнението на затвора и според мен е недопустимо да постановят такова определение, при положение, че има седем страници негативна оценка от Софийския затвор за Полфрийман. Това е в разрез с практиката съдилищата."
Тодоров направи призив към народните предствители да направят промяна в закона, за да се забрани външното финансиране на магистратски сдружения. "Такова предложение имаше 2017. Тогава се занимавахме със заплатите и бонусите на магистратите, но позволихме да се разяжда съдебната система отвътре", добави той.
На въпрос как ще повлияе обществения отзвук на случващото се, Тодоров коментира, че никой съдия не носи персонална отговорост. "Той не може да бъде отстранен и това е така, за да могат съдиите да праворъздават безпристрастно и обективно." каза бившият член на ВСС и добави също, че не трябва да се политизира този случай.
"Единствения орган, който предприе адекватни мерки е прокуратурата", заяви Тодоров
Предположението на двамата за това дали Полфрийман може да бъде върнат във затвора е песимистично: "Процедурата е сложна. Зависи каква смелост ще прояви върховния касационен съд.", каза Станков.
Двамата юристи коментираха и промените в Наказателно-процесуалния кодекс: "Не може да бягаме след съибитията. Винаги се случва нещо и след това се променя закона. НПК е променян 30 пъти от както е създаден. Трябва да се намали динамиката на законодателството и да се работи повече върху изпълнението на закона." Това заяви Антон Станков и допълни: "Спекулира се с това, че подсъдимия се е признал за виновен и му е намалена присъдата. Ако се признае за виновен винаги съда го отчита като смекчаващо вината обстоятелства, но това няма общо със съкратеното съдебно следствие."
Ясен Тодоров пък заяви, че като цяло съкратеното производство е добър способ за съдебна икономия и направи предложение да се състави каталог на случаите, в които няма да се прилага съкратеното съдебно следствие.
"Обратната страна на модела е едно протакане на съдебните дела", каза неговият събеседник.