"В дълбочина трябва да се проследи процесът, доколко в личността на този човек наистина са настъпили такива промени, които да го накарат да разбере смисъла - индивидуалния, социалния и междуличностния на това, което е направил, това е истинското поправяне, иначе декларации или просто ей така решения". Това каза в сутрешния блок на БНТ криминалният психолог проф. Калин Гайдаров в коментар за освобождаването на убиеца Джок Полфрийман.
Според него, за да се поправи един човек в затвора и да е в полза на обществото, трябва да бъдат изпълнени редица условия. "Трябва да се промени средата в българските затвори. Това е една система, която е затворена във всякакъв смисъл на думата. Тя не позволява интервенции отвън, а отвътре малко или много ние не знаем какво става", смята криминалният психолог.
"При всички положения нещата не са благоприятни. Най-малкото за това говори процесът на ресоциализация, който е доста труден, да не кажем неефективен на хората, които са изтърпяли наказанието, което им е наложено ефективно, така че за да можем да кажем дали или не ние трябва да знаем какви са процесите, които се случват вътре, но при всички положения тази система има нужда от сериозна реформа", заяви Калин Гайдаров.