През нощта на четвъртък срещу петък се проведоха над 12 часа преговори на управляващата коалиция в Германия по отношение на плана за справяне с екологичната катастрофа. Натиска по темата спрямо правителството е голям, а управляващите са си поставили за краен срок днес, за да представят пакет от мерки за нова климатична политика, но все още не изглежда да се е стигнало до единство по въпроса.
Очаква се мерките да включват справяне с емисиите в енергийния и индустриалния сектор, увеличаване на стимулите за употреба на електрически превозни средства с нулеви емисии, както и на обществен транспорт. Канцлерът на Германия Ангела Меркел иска да разшири търговията със сертификати за емисии, а коалиционните й партньори, социалдемократите, пък призовават за въглероден данък.
Вече стана ясно, че целите за климата няма да бъдат постигнати следващата година, както преди беше заявено, но правителството на Германия се ангажира да постигне целта за 2030 г. – за намаляване на емисиите на парникови газове с 55 % от нивата от 1990 г.
Проблемът за вредните емисия в Германия обаче не е само национален. Около 2% от световните вредни емисии, които водят до затоплянето на земната атмосфера, топенето на ледените покривки, повишаването на морското равнище и увеличението на мощните метеорологични събития, са по вина на Експортната електроцентрала в Германия.
И докато Меркел и нейното правителство се опитват да измислят как точно да се справят с климатичните промени, ученици от цел свят излизат на стачка срещу екологичната катастрофа. Това става след апела на екоактивистката Грета Тунберг към възрастните да вземат мерки за избягване на екологична катастрофа.
Движението "Петъци за бъдеще“ призовава деца от целия свят да вземат по-активна роля в убеждаването на възрастните да се отнасят към климатичните промени по-сериозно.
Те настояват политици и бизнес да предприемат драстични мерки, необходими за спиране на глобалното затопляне, за което учени предупреждават, че ще доведе до екокатастрофа с настоящите темпове.
Над 5000 събития са планирани за днес в целия свят, а кулминацията им ще бъде мащабен митинг в Ню Йорк, където на 1,1 млн. ученици от около 1800 обществени училища им е разрешено да пропуснат училище.