Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязов, заяви че България е сред четирите водещи държави в Европа по управление на корабния трафик.
„Всичко това е постигнато в сектора през последните две десетилетия, чрез добро планиране и програмиране при внедряването на най-съвременните информационни системи“, каза министърът на откриването на международната конференция „20 години Ръководство на корабния трафик в България“ във Варна днес, съобщиха от пресцентъра на Министерство на транспорта. Реализираните проекти от ДП „Пристанищна инфраструктура“ той посочи като добър пример за ефективното електронно управление в сферата на морския и речния транспорт, което проследява цялата логистична верига и връзките между отделните институции са напълно интегрирани.
Коментира също, че и във въздушния транспорт страната също има висока степен на дигитализация. Министър Желязков, обяви че тези положителни подходи ще бъдат приложени и в останалите системи в транспортния сектор.
През следващите месеци ще се работи за пълна автоматизация на процесите в ИА „Автомобилна администрация“, за да се прекъсне практиката, между отделни информационни системи да има хора, стана ясно още. „По този начин се облекчава, не само бизнеса, но и процесите в администрацията като се елиминират възможностите за корупция“, изтъкна той.
Желязков направи инспекция на работата на Главна дирекция „Аварийно-спасителна дейност“ към ИА „Морска администрация“. По време на посещението си одобри проект за създаването на съвместен център за авиационно и морско търсене и спасяване. Той ще се изгради със средства на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Така България ще изпълни изискванията на законодателството на Европейския съюз при инциденти и произшествия с въздухоплавателни и морски средства, в отговорния ни район за търсене и спасяване в Черно море. Проектът предвижда управлението и координацията на всички действия да се извършва съвместно от служители на ИА „Морска администрация“ и Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“.