Доналд Тръмп, заяви, че съединените щати не искат война с Иран.
„Казах, че мислим, че знаем кой е отговорен за атаките. Но не съм посочвал никого. Изглежда обаче, че е бил Иран“, коментира той пред журналисти, по повод предходните си изказвания по темата, предава БНР.
Той не смята, че петролът е поскъпнал толкова много след нападенията срещу саудитските петролни съоръжения.
Съединените щати имат различни варианти за ответни действия след нападенията, добави Тръмп, но не уточни какви са те. Възможно е САЩ да помогнат на Саудитска Арабия, но това не означава, че Вашингтон е обещал закрила на Рияд, стана ясно още от думите му.
Американският държавен секретар Майк Помпейо по-рано заяви, че няма доказателства, че атаката срещу петролните инсталации е извършена от йеменски бунтовници и обвини директно Техеран за нападението.
Лидерът на републиканското мнозинство в Сената на Конгреса на Съединените щати Мич Макконъл също обвини Иран за нападенията през уикенда срещу петролни съоръжения в Саудитска Арабия и поиска международни ответни действия, предаде Ройтерс.
Много сенатори и членове на Камарата на представителите побързаха последваха примера на президента и отправиха нападки към Иран. Те обаче се отнесоха сдържано към възможността за американски военни действия. Законодатели подчертаха, че Конгресът, а не президентът, има правото да обявява война и предупредиха да не се предприемат никакви прибързани военни действия.
Саудитска Арабия ще покани международни експерти и служители на ООН за разследване на атаките срещу нейната най-голяма рафинерия, довели до срив на петролните доставки от кралството. По първоначални данни, нападенията са засегнали около половината от петролното производство на кралството.
Атаките срещу саудитски петролни инсталации доведоха и до рязък скок в цените на различните видове суров петрол.
Поскъпването се дължи на факта, че атакуваните саудитски петролни инсталации осигуряват 5 процента от глобалното производство на петрол.