Очакваните сътресения в Берлин след регионалните избори в Източна Германия не се случиха. Но под повърхността продължават процеси, които застрашават и без това неубедителната голяма коалиция на канцлера Ангела Меркел.
Четвъртото й правителство вероятно ще удържи центробежните сили до края на мандата си през 2021 г., но с цената на много компромиси. За резултатите от изборите в провинциите Бранденбург и Саксония и очакванията за гореща есен в Берлин Весела Владкова разговаря в Дрезден с политолога проф. Вернер Патцелт.
Професор Патцелт предизвиква противоречиви чувства. Родом от китния баварски град Пасау, той дълги години преподава политически науки в университета в Дрезден. И същевременно е член на т.нар. „съюз на ценностите“ в рамките на Християндемократическия съюз, вътрешнопартийното обединение, което изповядва най-консервативни възгледи. Това крило в партията на Ангела Меркел придоби особена популярност през последните години като основен критик на либералната миграционна политика на канцлера. А проф. Патцелт не крие неодобрението си както към Меркел, така и към партийната й наследничка Крамп-Каренбауер.
Извън това професорът е един от най-добрите познавачи на политическите процеси в Източна Германия. И може добре да преведе изборните резултати в две провинции там на 1-ви септември, когато крайнодясната „Алтернатива за Германия“ набра скорост, окончателно зае територията в дясно от консерваторите в ХДС и баварския ХСС, но все пак остана втора политическа сила.
„С вота си избирателите в Източна Германия ясно изразиха недоволството си от традиционните партии християндемократи и социалдемократи. Това е причината да гласуват за „Алтернатива за Германия“ и да засилят влиянието й, при положение че тази партия така или иначе е много силна в бившата ГДР. В същото време обаче избирателите гласуваха тактично - те предпочетоха именно двете традиционни партии да останат начело в Бранденбург и Саксония и не позволиха на „Алтернатива за Германия“ да спечели вота. Това доведе до някои изкривявания в картината. Например в Саксония симпатизанти на социалдемократите или Зелените подкрепиха консерваторите, за да не позволят на крайната десница да спечели“, коментира още Патцелт.
Той обясни, че „Алтернатива за Германия“ на практика се отлюспи от християндемократите. До голяма степен тя защитава бивши политики на ХДС. Много от избирателите на „Алтернатива за Германия“ гласуват за нея, защото познатият им от миналото Християндемократичен съюз вече го няма. Или с други думи - в Германия има значително мнозинство от хора, които представляват политическия спектър от крайнодясно до център.
"Това мнозинство обаче не може да се превърне в парламентарно мнозинство, защото „Алтернатива за Германия“ е партия, на която не може да се разчита. Това води след себе си продължаващ дълъг период на управляващи коалиции от разнопосочни партии. Тези коалиции обаче не отразяват действителните настроения сред хората, което рано или късно ще задълбочи отчуждението на гражданите от политиката. И ще увеличи гласовете за „Алтернатива за Германия“", смята Патцелт.