Според анализатора на програмите за европейски политики и институции от Центъра за европейска политика Пол Бютчър най-смущаващата фигура, която може да забави назначаването на следващата Европейска комисия, е унгарският кандидат за еврокомисар Ласло Трочани.
Бютчър смята, че името на ресора на Маргаритис Схинас - „Защита на европейския начин на живот“, което предизвика доста полемики, ще бъде променено. Анализаторът коментира и новия ресор на българския еврокомисар Мария Габриел в интервю за БНР.
"Много от новите еврокомисари имат ресори с твърде необичайни наименования. И може би най-необичайното беше това на Маргаритис Схинас - „Съхраняване на европейския начин на живот“. Разбирам, че зад тези странни наименования стои идеята на новата председателка Урсула фон дер Лайен да постави политически насоки, които смята за изключително важни за новата Комисия и които бе заложила в документа си. На всяка от тях е посветена отделна глава, като една от тях носеше именно заглавието „Защита на европейския начин на живот“.
И именно ресорът, поверен на Схинас, звучеше така, като че ли е насочен към миграцията и на който доста хора реагираха с безпокойство. Те сметнаха, че защитата на този начин на живот означава защита от мигранти. Лично аз мисля, че тя едва ли би искала това да се интерпретира по този начин. Това портфолио включва много и различни неща, които насочват към Европа, която закриля и оттук идва думата „защита“. Да, тук има елемент за граничен контрол, но и друг вид защита - на икономиките, както и на данни, които са уязвими откъм заплахи. Наименованието му обаче беше грешка и може би не е най-доброто начало за комуникацията на новата Комисия. И за мен това е по-скоро проблемът, а не нещо като опит миграцията да бъде заложена в него", казва анализаторът.
По повод новия ресор на българският еврокомисар Мария Габриел, Пол Бютчър казва:
"Не знам дали новият ресор включва дигитализацията, но ако тя казва, че да, аз й вярвам. Но, според мен, факта, че й е дадено ново портфолио, отчасти се дължи на това, че дигиталното бе разширено и издигнато до ранга на ресор на заместник-председател и то като носещо толкова различни теми в себе си. Вестагер ще бъде тази, която ще подготвя Европа така, че да е в крак с дигиталната ера. А този ресор е огромен и покрива и други.
Според мен портфолиата бяха така пренаредени, че да няма повече отделно „дигитализация“, а то да се простира в ресорите на повечето еврокомисари, в т.ч. и в ресора „Иновации и младеж“, както и този, който отговаря за него, да има опит. Фактът, че Мария Габриел е един от най-младите еврокомисари, я прави подходяща за такъв ресор. Не бих искал да спекулирам дали това е крачка напред или назад за нея. Но бих казал, че в Комисията Юнкер ролята на дигитализацията остава мялко неясна - имаше дигитална икономика в ресора на Мария Габриел и отделно единен дигитален пазар, което бе пък в този на Андрус Ансип.
На моменти не бе ясно кой въпрос към кого да бъде отнесен - например, когато ставаше дума за борба срещу дезинформацията, планът бе представян от 4-ма еврокомисари - Габриел, Ансип, Джулиан Кинг, отговарящ за съюза за сигурността и Вера Йоурова за правосъдието. И в известна степен има смисъл тези ресори да се обединят под шапката на един заместник-председател, както и да се направят специфични портфолиа за останалите, като, например, „Иновации и младеж“. Така че промяната в ресора на Мария Габриел е доста осезаем показател за преструктурирането на начина, по който ще работи цялата Европейска комисия."
Бютчър смята, че е възможно не всички кандидати да бъдат приети от европарламента. Според него унгарската кандидатура на Ласло Трочани, е достатъчно противоречива, за да може да забави назначаването на целия състав на следващата Комисия.
"Знаете, че Европейският парламент одобрява или отхвърля целия екип. Според мен, като че ли Фон дер Лайен се бореше на пресконференцията в негова защита, но така и не можа да даде убедителен отговор защо именно той е подходящият кандидат за този ресор", обяснява Бютчър.